Камені у жовчному міхурі – досить поширена проблема у наші часі. Це трапляється через те, що люди ведуть малорухливий спосіб життя, неправильно харчуються та мають шкідливі звички. В результаті порушується процес виведення жовчі та змінюється її хімічний склад. В результаті трапляється застій, через який і утворюються камені. При цьому людина може роками не знати про хворобу, а коли дізнається, то лікується неправильно.

Незважаючи на те, що ми живемо у 21-му столітті, серед українців досі поширений міф, що жовчнокам’яну хворобу можна вилікувати народними методами. Багато хто намагається вивести їх самостійно, що призводить до важких наслідків. Проте, давно вже є можливість зробити малотравматичну операцію, після якої людина забуде про цю хворобу назавжди. Біль детально про це розповість Заслужений лікар України Біляк Степан Томович. Адже саме він першим провів у нашій країні подібну операцію.

Степане Томовичу, розкажіть, будь ласка, чому операція при жовчнокам’яній хворобі – єдине розумне рішення?

Консервативне лікування цієї патології давно вже в усьому світі визнано малоефективним. Якщо воно й може допомогти, то лише на дуже ранніх стадіях захворювання, коли камені ще тільки починають утворюватися. Якщо ж це вже сталося, то допомогти може тільки операція. Ніяким іншим шляхом видалить їх з жовчного міхура неможливо.

На жаль, у нас в країні ще досі залишається низьким рівень медичної обізнаності людей. Їх лякає саме тільки слово «операція», і далі вони не хочуть вже нічого чути. В результаті відкладають правильне лікування та намагаються вивести камені самостійно, чим роблять тільки гірше.

Чим може нашкодити лікування самотужки та спроби вивести камені з жовчного міхура?

Зазвичай люди, що не можуть наважитися на операцію, починають активно приймати жовчогінні препараті, а ще – різні народні засоби на кшталт відварів та настоїв. Це активізує процеси переміщення жовчі, й конкременти дійсно можуть зрушити з місця. Та тільки нічого хорошого у цьому немає, адже неможливо спрогнозувати, куди саме вони потрапляють.

У більшості випадків такі спроби закінчуються тим, що камінь потрапляє до жовчних протоків та перекриває їх. Це дуже небезпечний стан, що загрожує життю людини та потребує термінового хірургічного втручання. І обсяги операції при цьому значно більші.

Коли хірургічне втручання робиться планово, то його проводять малотравматичним лапароскопічним методом. Тобто, замість великих розрізів, хірург робить невеличкі проколи, у які заводить інструменти. Це дозволяє знизити рівень крововтрати та стресу для організму, прискорити одужання.

Степане Томовичу, розкажіть про цю операцію детальніше

Цей метод називається лапароскопічна холецистектомія. Через проколи у передній черевній стінці хірург отримує доступ до жовчного міхура. Далі від оглядає орган за допомогою вбудованої мікро-камері з багаторазовим збільшенням. Потім лікар відокремлює міхур від сусідніх органів та судин и обережно видаляє його разом з каменями. Після цього проводиться контроль крововтрати, інструменти виймаються, проколи закриваються.

У сучасній медицині ця операція вважається «золотим стандартом» лікування жовчнокам’яної хвороби. І я пишаюся тим, що першим в Україні провів таке втручання.

Розкажіть, коли це було і як?

Першу свою лапароскопічну холецистектомію я провів у 1992 році. Це також була перша в Україні операція, яка робилася методом лапароскопії. Втручання пройшло успішно. Саме за це та за організацію VII Конгресу Світової Федерації лікарських товариств я отримав звання Заслуженого лікаря України. З тих пір у своїй клініці постійно практикую лапароскопічні операції та вдосконалюю методики. Для цього наші лікарі обмінюються досвідом з закордонними колегами, проходять стажування у США та Європі. Ми- першовідкривачі української лапароскопії, тому нам можна довіряти на всі 100!

І останнє питання, Степане Томовичу – як вас знайти?

Моя клініка знаходиться на Закарпатті, у мальовничому передмісті Ужгорода. Вона розташована за адресою с. Минай, вул. Коротка, 1а. це у 15-20 хвилинах їзди від ужгородського вокзалу та десь у 30-40 хвилинах – від летовища. За необхідності ми організуємо трансфер. Записатися на консультацію та уточнити деталі можна за номером: +38 (099) 100-10-03.