Погодьтеся, не хочеться купити срібний браслет, а за кілька місяців помітити, що прикраса почала тьмяніти й втрачати характерний блиск. При цьому деякі ювелірні вироби зі срібла темніють з часом. І це природне явище, характерне для цього дорогоцінного металу. Якщо прикраса потемніла відразу після покупки — значить, варто засумніватися в її оригінальності.
Чому срібні прикраси з часом темніють?
Срібло — надзвичайно м’який природний метал. Тому всі ювелірні вироби виготовляють зі сплавів, до складу яких входять домішки з легувальними властивостями. Найчастіше використовують мідь, нікель і цинк. З часом такий сплав вступає в хімічну реакцію з повітрям, іншими сполуками. Проте існують чинники, які помітно прискорюють процес потемніння срібних прикрас:
- Стрес. Хвилювання прискорює роботу потовидільних залоз. Результатом стає висока концентрація сульфатів. Як наслідок, срібло втрачає свій природний блиск. Тому навіть після одного активного дня на ювелірних виробах можна побачити темний наліт.
- Заняття спортом. Як і в попередньому варіанті, інтенсивні фізичні навантаження стимулюють потовиділення. Тому перед спортивними заняттями срібні прикраси краще знімати. Найбільше страждають натільні ланцюжки й кулончики, браслети.
- Вологість повітря. Срібло не любить вологу. Тому навіть після прогулянки в дощовий день може покриватися темними плямами. Те ж саме стосується відвідин сауни й лазні. Срібні прикраси взагалі не варто мочити. Тож їх рекомендують зберігати в окремій ювелірній скриньці якомога далі від вологих місць у квартирі. Найкраще обрати спальню, а не ванну кімнату.
- Контакт з хімічними речовинами. Срібло окислюється при взаємодії з харчовими продуктами, косметикою, побутовою хімією. Тож найбільше потемнінню в такому випадку піддаються срібні каблучки.
Оптимальним варіантом для повсякденного носіння вважаються прикраси з 925 проби срібла. Якщо ювеліри під час виготовлення прикрас не дотримувалися технологій і пропорцій, то вироби не тільки чорніють, а й зовсім змінюють відтінок на синій, червоний або зелений.
Як прибрати темний наліт в домашніх умовах?
Найкращий варіант — використати м’яку зубну щітку й мильний розчин. Також у ювелірних салонах і популярних інтернет-магазинах продають спеціальні розчини для чищення срібних прикрас. При цьому варто уникати абразивних частинок (наприклад, солі або соди). Вони здатні пошкоджувати ювелірні вироби й залишати на їх поверхні помітні сліди.
Також можна скористатися нашатирним спиртом. За рецептом, додають 1 ст. л. нашатирного спирту на 0.5 літрів води. Після цього прикраси замочують у спиртовому розчині.
Якщо прикраса містить інкрустацію декоративним камінням, емаллю або склом, то варто довіритися професіоналам. У домашніх умовах легко пошкодити таке дорогоцінне оздоблення.
Отже, запобігти потемнінню срібла допоможе правильне зберігання ювелірних виробів, їх дбайливе регулярне очищення й дотримання правил повсякденного носіння.