Сикстинська капела — каплиця в Апостольському палаці в Ватикані, що є одним з найвідоміших художніх скарбів Ватикану. Капела знаменита фресками Мікеланджело і тим, що тут з кінця 15 століття проходять конклави — обрання нових Пап Римських.

Епоха Відродження подарувала світові безліч величних витворів мистецтва. Одним з таких є Сикстинська капела в Ватикані. Зовні вона виглядає вкрай непоказово, але всередині можна побачити справжню красу і велич.


Усередині в першу чергу впадає в очі розпис Сикстинської капели. Тут зберігається безліч робіт найвизначніших художників, скульпторів, архітекторів і живописців. Серед них були Мікеланджело, Перуджино, Сандро Боттічеллі, Пінтуріккьо.

Тепер поговоримо трохи про історію Сикстинської капели та перейдемо до найбільш значущих шедеврів капели, які не можна пропустити.

Історія Сикстинської капели

Спочатку будівля була відома як Cappella Magna (Велика каплиця), але пізніше отримала свою назву від імені Папи Сикста IV, який побудував її між 1473 і 1481 роками.

Під час правління Сикста IV група художників епохи Відродження, в яку входили Сандро Боттічеллі, П'єтро Перуджино, Пінтуріккьо, Доменіко Гірландайо і Козімо Росселли, створили серію фресок, що зображують історію Мойсея та Христа.

15 серпня 1483 року Сикст IV відслужив першу месу в Сикстинській капелі на свято Успіння, на якому капела була освячена і присвячена Діві Марії.

Між 1508 і 1512 роками, під заступництвом Папи Юлія II, Мікеланджело розписав стелю капели — проєкт, який змінив хід розвитку західного мистецтва і вважається одним з головних художніх досягнень людської цивілізації.


Трохи пізніше, Мікеланджело повернувся і між 1535 і 1541 роками написав «Страшний суд» для пап Климента VII та Павла III. Слава картин Мікеланджело привертає в капелу безліч відвідувачів з того часу, як вони були відкриті п'ятсот років тому.

Сикстинська капела зберегла свої функції до сьогоднішнього дня і продовжує приймати важливі служби папського календаря, якщо тільки Папа не знаходиться в поїздці.

Про інші визначні пам’ятки Італії читайте на сайті https://sights.com.ua/country/vyznachni-pamiatky-italii/

Конклав

Однією з функцій Сикстинської капели є обрання кожного наступного Папи на конклаві Колегії кардиналів. З нагоди конклаву в даху капели встановлюється труба, з якої в якості сигналу виходить дим.

Якщо з'являється білий дим, який утворюється при спалюванні бюлетенів для голосування, значить, обраний новий Папа.

Якщо жоден з кандидатів не набирає необхідних двох третин голосів, кардинали пускають чорний дим, який утворюється в результаті спалювання бюлетенів разом з мокрою соломою і хімічними добавками — це означає, що успішних виборів ще не було.

Розписи Сикстинської капели

Розписи в Сикстинській капелі можна розділити так: на південній стіні, північній, східній, західній стіні (вона ж вівтарна) і стеля належать руці Мікеланджело.

Південна стіна прикрашена «Історіями Мойсея», написаними в 1481-1482 роках. Починаючи від вівтаря, вони включають:

  • «Обрізання сина Мойсея» роботи П'єтро Перуджино і його помічників
  • «Покликання Мойсея», написана Сандро Боттічеллі і його майстернею
  • «Перехід через Червоне море» роботи Козімо Росселли, Доменіко Гірландайо та Бьяджо ді Антоніо Туччі
  • «Сходження з гори Синай» роботи Козімо Росселли та П'єро ді Козімо
  • «Покарання повсталих Левітів» Сандро Боттічеллі
  • «Смерть і заповіт Мойсея» роботи Луки Сіньореллі та Бартоломео делла Гатта

На північній стіні знаходяться «Історії Ісуса», що датуються 1481-1482 роками. До них відносяться:

  • «Хрещення Христа» роботи П'єтро Перуджино і його помічників
  • «Спокуса Христа та очищення прокаженого» роботи Сандро Боттічеллі
  • «Покликання перших апостолів» Доменіко Гірландайо
  • «Нагорна проповідь» приписувана Козімо Росселли
  • «Вручення ключів апостолу Петру» П'єтро Перуджино
  • «Таємна вечеря» Козімо Росселли
  • На східній стіні розташовані тільки дві роботи, відновлені з ранніх робіт:
  • «Воскресіння Христа» Хендріка ван ден Брока (1572) за оригіналом Доменіко Гірландайо
  • «Диспут про тіло Мойсея» Маттео да Лечче (1574) за оригіналом Луки Сіньореллі.