Такий вид підйомних механізмів, як крани маніпулятори, продаж яких та встановлення на вантажні шасі, бортові платформи, самоскиди виконує Завод спецтехніки Техкомплект, почав поширюватись серед українських користувачів більше як п’ятнадцять років тому. Хоча перші примітивні крано-маніпуляторні установки винайдено ще в 1944 році. Основне призначення цієї спеціальної техніки – перенесення та доставка вантажів на висоту або відстань. Області застосування – будівництво, комунальне господарство, товарна логістика, агропромисловий комплекс.
У наші дні замовити та купити кран маніпулятор в Україні не є особливою проблемою. Достатньо широкий асортимент нових італійських, австрійських, шведських, корейських, китайських маніпуляторів пропонують завод Техкомплект та інші виробники спецтехніки.
Які бувають крано-маніпуляторні установки?
Техкомплект пропонує наступні види маніпуляторів, які розрізняються за типом стріли:
- Тросові маніпулятори, що мають L-подібну стрілу, і ззовні аналогічні традиційним автомобільним кранам. Тросові крани-маніпулятори в більшості випадків виготовляються азійськими виробниками, хоча випускаються і в Європі, наприклад, в Австрії (торгова марка Palfinger). В асортименті Техкомплект є китайські тросові крано-маніпуляторні установки від TM XCMG та корейські аналоги KANGLIM. Основна перевага тросових КМУ – великий гідравлічний (горизонтальний) виліт. Також до переваг такого типу маніпуляторів варто віднести такі особливості, як надійність, мобільність, простота конструкції, легкість в експлуатації, від’ємний кут нахилу, точніше позиціонування при розвантаженні, робота в обмеженому просторі, демократично низька вартість.
- Шарнірно-зчленовані гідравлічні маніпулятори мають Z-подібну стрілу, в асортименті заводу є італійські КМУ від PM та Comet, проте, професійний досвід працівників заводу дає можливість встановлювати давальницькі моделі від брендів FASSI, Palfinger, Amco Veba, HIAB тощо. Крім того, на заводі є власний авторизований сервісний центр, в якому можна виконати сервісне обслуговування або відремонтувати КМУ будь-якої торгової марки. Компактні шарнірні гідроманіпулятори, які можуть бути розташовані за кабіною або за кузовом, вважаються сучаснішими та краще зарекомендували себе в роботі з великими вантажами, тоді як тросові аналоги, що розташовані над кузовом, обмежують за висотою габарити вантажів, які можна перевозити та підіймати.
На тросові та шарнірно-зчленовані крани маніпулятори ціна залежить від таких технічних характеристик, як найбільший вантажний момент, вантажопідйомність на мінімальному вильоті стріли, максимальний горизонтальний виліт, кількість секцій в стрілі. Як було зазначено вище, на тросові моделі доступніші ціни, ніж на шарнірні аналоги з такими ж значеннями вантажного моменту та вантажопідйомності.