Інсульт — це небезпечний стан, що характеризується гострим порушенням мозкового кровообігу (ГПМК), пов'язаний з повним або частковим перекриттям регіональних судин або їх розривом. У першому випадку ми маємо справу з ішемічною формою інсульту, а в другому – з геморагічної. Патологічні неврологічні прояви виникають з перших хвилин або годин після судинної катастрофи. Вони швидко прогресують і в разі ненадання своєчасної медичної допомоги можуть призвести до летального результату або незворотних порушень діяльності головного мозку. Найважливішими є перші три години після того, що стався інсульту. У цій статті розбираємося, якими можуть бути наслідки ГПМК і наскільки вони залежать від виду інсульту.
Критерії диференціації інсультів
Крім класифікації інсультів на ішемічний і геморагічний їх диференціюють і за іншими ознаками:
По тяжкості процесу виділяють такі форми інсульту:
- Малий, або мікроінсульт, який проявляється як транзиторна (минуща) ішемічна атака. При мікроінсульті неврологічна симптоматика ГПМК зникає в період часу від 1 доби до 3-х тижнів.
- Середньої тяжкості.
- Важка форма інсульту з великим пошкодженням нервової тканини і яскраво вираженою неврологічною симптоматикою, іноді закінчується глибокою комою.
По знаходженню вогнища ураження в залежності від півкулі. Так як ліва і права півкуля регулюють різні функції організму, то і прояви порушення їх кровопостачання можуть мати різні неврологічні симптоми. При ГПМК лівої півкулі страждає права половина тіла, мова, пам'ять, здатність читати і писати. При ураженні правої півкулі спостерігається порушення або повна відсутність рухової активності правої половини тіла, порушується самосвідомість і відчуття власного тіла, спотворюється сприйняття навколишньої дійсності аж до психічних розладів.
За кількістю інсультів, що вже відбулись. Може бути первинним, який виник вперше, і повторним, що є вже другим, третім і т.д. При цьому з кожною новою атакою порушення мозкового кровообігу стає більш масштабним в зв'язку із залученням в процес нових вогнищ ураження.
За віковим цензом інсульт ділиться на дитячий (до 18 років), виникаючий в молодому віці (до 39 років) і інсульт в літньому віці. Тяжкість ураження при цьому буде залежати від багатьох факторів, в тому числі наявності супутніх захворювань, шкідливих звичок, етіології, розмірів вогнища, своєчасно розпочатої терапії і загального стану організму.
По локалізації вогнища ураження:
- Порушення кровообігу в потиличній частці, мозочку і стовбуровій частині виражається зокрема зміною ходи і погіршенням зору.
- При ураженні лобових часток порушується в першу чергу мова і акт ковтання.
- При локалізації вогнища в скроневих частках порушується пам'ять, мова і здатність писати.
- ГПМК тім'яної частини призводить не тільки до порушення мови, а й здатності її сприймати.
Від усіх цих факторів залежить те, як буде протікати захворювання, якими будуть його наслідки і те, як довго триватимуть лікування і реабілітація хворих після інсульту.
Ранні наслідки інсульту
Самим грізним результатом інсульту є летальний результат. При ішемічному інсульті смертність становить 25-30%, а при геморагічному доходить до 50-60%. Але якщо хворий вижив, то рано чи пізно проявляться ускладнення інсульту, який в будь-якому випадку залишить свій слід на загальному фізичному і психоемоційному стані людини.
До ранніх наслідків ГПМК відносяться такі стани, як:
- Розвиток паралічів, найчастіше однієї половини тіла.
- Набряк головного мозку і кома.
- Повторний інсульт.
- Розвиток пневмонії.
- Поява пролежнів.
- Психічні розлади, які проявляються порушенням сну, дратівливістю, агресивністю, тривожністю і примхливістю. У деяких хворих розвивається швидко прогресуюча деменція (недоумство).
- Інфаркт міокарда і виразкові процеси в шлунково-кишковому тракті, що розвиваються в результаті підвищеного рівня стресових гормонів.
Найвідповідальнішими є перші три місяці після інсульту, подолавши які можна вважати, що шанси на відновлення у хворого значно зросли, особливо при професійній допомозі фахівців. Таку допомогу можна отримати у реабілітаційному центрі Фенікс.
Пізні ускладнення інсульту
Наслідки інсульту можуть давати про себе знати протягом багатьох місяців після нього. У хворого розвиваються такі прояви:
- Тромбоз судин в будь-якій частині тіла.
- Зниження когнітивних (пізнавальних) і інтелектуальних здібностей з порушенням пам'яті, мови і розвитком деменції.
- Погіршення психоемоційного стану аж до депресивного розладу.
Боротися з цими наслідками дуже складно и це вимагає багатьох місяців роботи з хворим. Полегшити і прискорити процес реабілітації допоможе дотримання рекомендацій лікаря, а також звернення в спеціальні реабілітаційні центри, що займаються відновленням хворих після інсульту.