Перш ніж мова піде про матраци для функціональних ліжок, пропонуємо розібратися, що таке пролежні і що саме спричиняє їхнє утворення. Це допоможе зрозуміти, що такі пристосування є не простою забаганкою хворого, одним із способів викачування грошей, а саме необхідністю. Адже вони дійсно сприяють зручному розташуванню хворого в ліжку, попереджають додаткові неприємності з тілом.
Як і чому з’являються пролежні
На тілі людини є ділянки, які практично або повністю не захищені м'язами. Шкірні покриви в цих місцях прилягають до суглобів, кісток тощо. Якщо людина довго лежить або сидить, на ці місця йде надмірне навантаження. Через це згодом порушується кровообіг у тканинах, шкіра починає руйнуватися.
Найбільш схильними до появи пролежнів є люди з:
- порушенням харчування тканин;
- надмірною вагою;
- підвищеною худорлявістю;
- анемією;
- підвищеною пітливістю;
- ниженою або підвищеною температурою тіла.
Самими вразливими місцями є: коліна, п'яти, стопи, крижі, верхня частина тазу, лопатки, ребра, лікті.
Яку небезпеку несуть пролежні
Стикнувшись уперше з доглядом за хворими, дехто недооцінює дію пролежнів. Але не варто вважати їх незначними ранками. Насправді пролежні – це некроз м’яких тканин, який складно лікувати. Якщо їх запустити, людина може навіть померти через тяжкі наслідки.
Чи дійсно матрац для медичного ліжка ефективний
Переважна більшість хворих, завдяки застосуванню спеціальних матраців, уникає пролежнів. Але додатково лежачі пацієнти потребують періодичного перевертання, догляду за шкірою, організації правильного харчування. Повний перелік рекомендацій надає лікар. Але при застосуванні матрацу, деякі з них потрібно виконувати значно рідше. І терапія дає хороший результат, тоді як одні лише заходи нерідко все одно призводять до появи пролежнів.
Яким чином діє протипролежневе оснащення
Наскільки ефективними є ортопедичні матраци, залежить від тяжкості захворювання. На початкових етапах вони значно підвищують ефективність терапії. Але якщо на тілі вже є відкриті рани, застосування матраців може бути неможливе через болі або з інших причин. Чи потрібно пацієнту використовувати такий засіб, повинен вирішити грамотний лікар.
Хоча для роботи виробів використовуються різні технології, принцип впливу у кожного з них однаковий. Вони знижують навантаження в уразливих ділянках шкіри, переносячи його на інші. Як наслідок, кровообіг відновлюється і поступово йде відновлення шкірних покривів.
Статичні моделі
Всередині виробів знаходиться спеціальний поролон або поліуретан. Матеріали можуть комбінуватися, іноді додаються інші матеріали.
Такі медичні ортопедичні матраци прогинаються не так, як звичайні. В області лопаток, крижів та інших опуклих місць прогин іде сильніший. Це сприяє більш рівномірному розподілу навантаження на всі ділянки тіла і знижує ризик появи пролежнів.
Статичні моделі з повітряними подушками
Такі вироби мають велику кількість комірок, разово наповнених повітрям. Коли хворий лягає на ліжко, повітря розподіляється по коміркам відповідно до навантаження. Їхній принцип роботи такий же, як і в попередніх моделей.
Пристосування з компресором
Матрац для функціонального ліжка з компресором бувають двох видів:
- активні комірчасті;
- активні балонні.
Різниця між ними полягає тільки у формі відсіків. Принцип дії однаковий — комірки постійно накачуються електричним компресором і здуваються. Завдяки ефекту хвилі, точки, на які йде навантаження, постійно змінюються.