Є два режими заряджання АКБ: буферний та циклічний. У статті розповімо, як правильно заряджати акумулятор в обох режимах. Це дасть змогу зберегти його властивості, а також суттєво подовжити термін служби. Крім того, надамо корисну інформацію про час заряджання батарей із різними параметрами.
Буферний режим
Це найпоширеніший режим. Сучасні акумулятори можуть містити шість елементів по 12 вольт або три по 6 вольт. Вважається, що номінальна напруга для кожного елемента становить 2 В, однак цей показник може коливатися. Щоби правильно зарядити 12-вольтову АКБ у буферному режимі, встановіть на кожний елемент напругу в діапазоні від 13,6 до 13,8 В. Для акумуляторів 6В рекомендована напруга становить 6,8–6,9 вольт. Необхідно також обмежувати силу струму зарядки, яка вимірюється в амперах. Переконайтеся, що цей показник не перевищує 30% від номінальної місткості батареї. Якщо ви збираєтеся заряджати акумулятор ємністю 100 Ач, струм має бути не більше 30 А. Для гелевих батарей обмеження є менш суворим — 20%.
Циклічний режим
У циклічному режимі показники напруги дещо змінюються. Для 12-вольтових акумуляторів AGM рекомендована напруга складає 14,1 В, а для 3-елементних АКБ 6 В — 7,2–7,35 В. Батареї гелевого типу можуть ефективно заряджатися з трохи нижчою напругою. Зарядний струм має перебувати в межах 20% від номінальної місткості. Для моделей ємністю 50 ампер-годин сила струму не повинна перевищувати 10 А.
Як довго заряджаються акумулятори
Тривалість процесу заряджання залежить від ступеня розрядженості АКБ. На першому етапі прилад заряджається в прискореному («бустерному») режимі, потім зарядний струм поступово знижується. Коли рівень заряду наближається до максимуму, сила струму стає мінімальною (200–300 мА в акумуляторах на 100 А·г). Щоб зарядити акумуляторну батарею до 100%, потрібно продовжувати процес заряджання зі струмом малої сили протягом 50–60 хвилин. За умов розрядження до 0 у циклічному режимі на повну зарядку потрібно близько десяти годин. Час заряджання в буферному режимі варіюється від 30 до 48 годин.
Додаткові поради
Для більшої ефективності (віддачі енергії) також рекомендується «перенасичувати» акумулятор. Тобто його варто заряджати до показника, який на 20% перевищує номінальну ємність. Оптимальний температурний режим зарядки: від 20 до 25°С. Якщо температура буде нижчою, процес заряджання триватиме довше. Заряджати АКБ в умовах нульової або мінусової температури є марною справою, оскільки заряд взагалі не відновлюється. Просунуті зарядні пристрої підтримують функцію термокомпенсації, яка передбачає автоматичну зміну напруги залежно від температурних показників. Їх рекомендується використовувати в регіонах із різким кліматом. Плідне дотримання правил і рекомендацій щодо заряджання акумуляторних батарей дозволяє подовжити термін експлуатації приладів.