Усі зміни, які зазнає жіноча статева система з народження дівчинки, відбуваються під впливом гормонів. Гормони відповідальні за статеве дозрівання, вони регулюють менструальний цикл, вони готують організм до вагітності, контролюють її розвиток та «вмикають» процес пологів, і гормональні зміни викликають згасання репродуктивної функції. Це все природні процеси, якими проходять усі жінки. Але в той час, як відбуваються такі серйозні зміни, організм перебуває у вразливому стані, тому жінка потребує особливо уважного ставлення до себе та свого здоров'я. Якщо ви проходите через гормональну перебудову, бажано регулярне спостереження фахівця. Кваліфіковану допомогу готовий надати гінеколог у Житомирі.
Гормональні зміни перед менопаузою
Під час народження в яєчниках дівчинки є близько двох мільйонів фолікулів, це оваріальний резерв. Фолікули не утворюються після народження, лише витрачаються. На момент статевого дозрівання їх залишається близько півмільйона. Яєчники й самі фолікули виробляють гормони, які беруть участь у регуляції статевої функції. Поступово оваріальний резерв виснажується, бо частина фолікулів перетворюється на яйцеклітини, а основна кількість руйнується. Виснаження оваріального резерву призводить до зниження інгібіну — гормону, який контролює синтез фолікулостимулювального гормону (ФСГ) у гіпофізі за принципом зворотного зв'язку. Своєю чергою ФСГ стимулює вироблення естрогену. Зниження рівня інгібіну через ФСГ призводить до зниження естрогену — саме нестача цього жіночого гормону запускає менопаузу.
Згасання фертильності: пременопауза
Пік жіночої фертильності, тобто здатності до народження дітей, припадає на період від 25 до 30 років. Після 30 вона починає повільно знижуватись. Починаючи з 35 років, темп зниження фертильності прискорюється, а після 40 стає ще швидшим. Після 45 років організм починає готуватися до менопаузи, яка зазвичай настає у 50–52 роки. Підготовка до завершення репродуктивної функції називається пременопаузою. Початком пременопаузи вважають втрату стабільності менструального циклу, а завершенням — власне менопаузу. Пременопауза триває від 2 до 7 років, але частіше це 4–5 років.
Головним симптомом цього періоду є пропуски менструацій, скорочені або подовжені менструальні цикли, зміна характеру кровотечі — вона може ставати ряснішою і довшою за звичайну або мізернішою і коротшою. Інші ознаки можуть бути відсутніми або приєднуватися ближче до менопаузи: хворобливість молочних залоз, головний біль, припливи, прискорене сечовипускання та сухість піхви, наслідком чого стає дискомфорт під час статевого акту.
У цей час ще можлива вагітність, тому що оваріальний резерв хоч вже й незначний, але не нульовий, а для зачаття достатньо однієї яйцеклітини. І хоча дедалі частіше менструальні цикли проходять без овуляції, деякі фолікули можуть досягати стадії яйцеклітини. Однак такі яйцеклітини часто мають потовщену оболонку та знижену чутливість рецепторів, тому зачаття малоймовірне. Ще однією проблемою є пошкодження ДНК яйцеклітини, через що навіть запліднена вона часто нежиттєздатна — така вагітність часто завершується викиднем.
Менопауза
Менопауза починається через рік після останньої менструальної кровотечі, її тривалість теж становить один рік. Оваріальний резерв виснажений, тому вагітність неможлива. Інші симптоми ті ж, що в пременопаузі, їх може бути більше або менше, вираженість теж різна у різних жінок. У нормі вони не мають бути занадто інтенсивними та тривалими, перешкоджаючи нормальному життю. Якщо таке трапляється, говорять про патологічний клімакс.
За два роки після останньої менструації починається постменопауза і триває до кінця життя жінки.
Медичні центри «Мати та дитина»:
- Київ, вул. Макіївська, 8
- Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
- Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
- Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
- Львів, вул. Замарстинівська, 85а
- Київ, вул. Казимира Малевича, 83
Автор: Поліщук Ольга Іванівна – акушер-гінеколог, лікар вищої категорії.