Відкриття ФОП значно простіше за реєстрацію підприємства. Менше вимог висувається й до звітності фізичних осіб-підприємців. Серед основних етапів налагодження роботи нового бізнесу — відкриття рахунку ФОП у банку. Наразі у законодавстві відсутні норми щодо обов’язкового відкриття ФОП-рахунку, проте без нього не обійтися.
Поточний рахунок необхідний для здійснення всіх фінансових операцій у безготівковій формі, а таких наразі переважна більшість: розрахунок з постачальниками за сировину та матеріали, оплати за товари та послуги від клієнтів, нарахування заробітної плати найманим працівникам, сплата податків та обов’язкових платежів.
Щоб відкрити рахунок фізичній особі-підприємцю потрібно подати заявку та представити у банк довідку про реєстрацію ФОП. Для дистанційного відкриття знадобиться також ЕЦП — електронний цифровий підпис для візування договору про обслуговування. Процедура відкриття не займає багато часу та не вимагає зусиль ані очно, ані онлайн. Головна задача полягає у виборі банку, якому буде довірено управління поточним бізнес-рахунком.
Відштовхуватись варто від специфіки господарської діяльності. Ключові параметри — напрям та обсяги. Галузева приналежність визначає тривалість операційного циклу, особливості розрахунків з контрагентами, переважаючу валюту. Обсяг, тобто потужність ФОП, визначає інтенсивність обороту коштів, кількість фінансових потоків, а також штат найманих працівників.
Відповідно до цих критеріїв, підприємцю доведеться шукати банківські умови, сприятливі для регулярного зняття готівки, обробки валютних операцій, паралельного ведення зарплатного проєкту. Визначившись з пріоритетними параметрами оцінки банківських пропозицій, можна переходити до порівняльного аналізу потенційних обслуговуючих агентів за такими показниками:
- надійність — оцінити платоспроможність та захищеність банку можна за допомогою рейтингової оцінки незалежної агенції, що актуалізується кожного кварталу;
- переваги обслуговування — варто наперед вивчити пропозиції банку щодо обслуговування депозитного рахунку, кредитування, еквайрингу;
- вартість обслуговування — у фокусі уваги вартість відкриття поточного рахунку, щомісячна абонплата його утримання, величина комісії за зняття, зарахування готівки, розмір комісії за валютні операції, вартість підтримки інтернет-банкінгу;
- умови обслуговування бізнес-карток — вартість їх випуску та перевипуску, ліміти;
- зручність обслуговування — наявність відділень банку та їх розташування, мережа терміналів, час роботи кас та проведення електронних платежів (24/7 чи скорочений графік), функціонал мобільного банківського додатка, ефективність підтримки кол-центру.
Поточний рахунок ФОП може бути гривневим, валютним або мультивалютним. Для діяльності на внутрішньому ринку достатньо мати гривневий рахунок, проте за наявності міжнародних розрахунків краще одразу обирати мультивалютний варіант. Щоб зробити правильний вибір, слід оцінити перспективи свого бізнесу — якщо вихід на міжнародний ринок планується в осяжному майбутньому, також варто надати перевагу мультивалютному рахунку. Це спростить подальшу організацію діяльності. При цьому тип банку — державний, комерційний чи іноземний — не має значення.