Під час введення військового стану в Україні, внаслідок повномасштабного вторгнення РФ, було оголошено загальну мобілізацію громадян. На практиці, це означало, що до військкоматів повинні були зʼявлятися особи із всієї території України, в тому числі з бойовим досвідом, резервісти, офіцери, що перебували в запасі та інші категорії. Однак, 24 лютого 2024 року повномасштабна війна з РФ триває вже більше 2 років, і за цей час було виявлено багато порушень з боку ТЦК та СП про перевищення ними своїх повноважень та притягнень осіб до відповідальності за ухилення від мобілізації. В чому і наявна актуальність обраної тематики на сьогодні. А тому у цій статті ми поговоримо про те, чим можуть бути корисні послуги від професійних адвокатів по ст. 336 ККУ (ухилення від мобілізації) та ст. 337 ККУ (ухилення від військового обліку).

Які види відповідальності передбачені за ухилення від мобілізації?

Із аналізу положень українського законодавства вбачається, що за ухилення від мобілізації передбачено 2 види відповідальності: кримінальна та адміністративна.

Адміністративна відповідальність для військовозобовʼязаної особи може мати місце тоді, коли вона порушує правила військового обліку та закону про мобілізаційну підготовку. Дані порушення можуть проявлятися в неявці за отриманою повісткою до ТЦК та СП, ухилення від військового обліку, ігнорування проходження ВЛК, зіпсуванні військово-облікових документів тощо. Основними статтями є 210 та 211 КУпАП.

Якщо ми говоримо про кримінальну відповідальність, то основними статтями за якими особу можуть звинуватити є:

  • ст. 335 ККУ - ухилення від проходження строкової служби особами офіцерського складу;
  • ст. 336 ККУ - ухилення від мобілізації;
  • ст. 336-1 ККУ - ухилення від проходження служби цивільного захисту;
  • ст. 337 ККУ - ухилення від військового обліку.

Найбільш розповсюдженими на практиці зараз є саме ст. 336 та ст. 337 ККУ.

Які склади злочинів за ст. 336 та ст. 337 ККУ?

Якщо ми говоримо про ст. 336 ККУ, то варто зазначити наступне.

Обʼєктивною стороною цього злочину є саме ухилення особи від призову на військову службу через прояв своєї бездіяльності (наприклад, неявка до місця, яке було визначено в отриманій належним чином повістці).

Субʼєктивна сторона характеризується обовʼязковою наявністю прямого умислу в громадянина, оскільки він чітко усвідомлює та розуміє значення своїх дій.

Субʼєктом злочину виступає військовозобовʼязана особа, яка була належним чином повідомлена про свій обовʼязок явки на загальну мобілізацію до ТЦК та СП, однак ухилилися від його виконання. Також сюди і слід відносити відмову від проходження ВЛК.

Для кваліфікації дії громадянина за ст. 336 ККУ зазвичай потрібно:

  • встановити наявність прямого умислу та мети на ухилення від призову під час проведення мобілізації;
  • встановити наявність протиправної відмови особи від проходження ВЛК.

Санкція ст. 336 ККУ передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 3 до 5 років.

Щодо складу злочину за ст. 337 ККУ варто зазначити наступне.

Обʼєктивною стороною даного злочину виступає ухилення від військового обліку після отримання відповідного попередження від керівника ТЦК та СП, керівника СБУ чи інших підрозділів СБУ. Також обʼєктивна сторона може проявлятися ухиленні від навчальних зборів, але це стосується лише ч. 2 ст. 337 ККУ. В даному випадку способами ухилення виступають: симуляція захворювання у військовозобовʼязаної особи, самокалічення, підробка документів, відмова від постановки на військовий облік тощо.

Субʼєктивна сторона характеризується наявністю прямого умислу в особи.

Субʼєктом злочину є військовозобовʼязані громадяни, резервісти та призовники.

Важливо! Не можуть бути субʼєктом за ст. 337 ККУ особи, які були зняті із військового обліку.

Санкція ст. 337 ККУ передбачає покарання у вигляді штрафу в розмірі від 300 до 700 НМДГ або виправні роботи від 1 до 2 років в залежності від кваліфікуючої частини статті.

Чим може бути корисною допомога від кваліфікованих адвокатів по ст. 336 та ст. 337 ККУ?

  • Обрання належного способу захисту клієнта;
  • Збирання доказів по справі, які підтверджують невинуватість клієнта;
  • Фіксування порушень з боку правоохоронних органів;
  • Пошук свідків, отримання від них показань та пояснень;
  • Сприяння закриттю справи у випадку, якщо в діях особи відсутній склад злочину;
  • Представлення інтересів клієнта у різних державних органах, в тому числі й суді;
  • Повний юридичний супровід по справі.

Отже, для побудови ефективної стратегії захисту по ст. 336 та ст. 337 ККУ потрібно обовʼязково залучати кваліфікованого юриста із адвокатського обʼєднання “Брати Федорови”. Наші юристи розуміють тонкощі ведення кримінальних справ на практиці, адже постійно співпрацюють із правоохоронними та судовими органами влади, що дає змогу результативного захищати інтереси клієнтів компанії. Крім цього, наші адвокати також досконало володіють теоретичними знаннями у різних сферах українського права, а тому знають як виграти саме вашу справу. Звертайтесь!