Те, що ми їмо, відбивається на здоров'я, і якщо харчуванням можна його зіпсувати, то й поліпшити теж можна. Продукти, що вживаються в їжу, містять макро- та мікроелементи, які потрібні організму, й дуже важливо, щоб цей набір був повноцінним і збалансованим. Які ж продукти та стратегії харчування сприятливо впливають на функції репродуктивної системи? Поговоримо про це, але спочатку відзначимо, що лише зміна дієти навряд чи розв’яже серйозні проблеми, хоча й може надати ефект як доповнення. І все ж таки з постійними порушеннями фертильності краще звернутися до лікаря: кваліфікований та досвідчений гінеколог у Житомирі завжди готовий допомогти.
Регулярно вживайте продукти, багаті на антиоксиданти
Антиоксиданти блокують дію вільних радикалів, які ушкоджують сперматозоїди та яйцеклітини. Дослідження показали, що антиоксиданти сприятливо впливають як на жіночу, так і на чоловічу фертильність. До них належать вітаміни С та Е, бета-каротин, фолієва кислота, лютеїн. Вони містяться у свіжих овочах, фруктах, ягодах, горіхах, продуктах з цілозернового борошна.
Не забувайте снідати
Часто поспіхом ми відмовляємося від сніданку, обмежуючись чашкою кави на бігу. І даремно, кажуть вчені. Ситний сніданок допомагає покращити фертильність при СПКЯ (синдром полікістозних яєчників), оскільки впливає на добовий цикл вироблення гормонів. Це показало дослідження 2013 року, а огляд 2021 продемонстрував, що зсув добової калорійності на першу половину дня навіть зменшує симптоми СПКЯ. Однак важливим є вибір продуктів, оскільки вуглеводи здатні посилювати СПКЯ. Оптимальний варіант — щільний сніданок із високим вмістом білка.
Вживайте омега-3 жирні кислоти
Корисні жири дуже важливі для організму, досить згадати, що найжирнішим органом є мозок. Омега-3 жирні кислоти потрібні для нормальної роботи ендокринної системи, від якої безпосередньо залежить фертильність. У великій кількості ці корисні речовини містяться в жирній морській рибі, насінні льону та льняній олії, насінні соняшнику, волоських горіхах і насінні чіа.
Уникайте рафінованих вуглеводів
Рафіновані вуглеводи містяться в цукрі, шліфованому рисі, виробах з білого борошна. Їх ще називають швидкими, оскільки організм дуже швидко засвоює їх, виділяючи занадто багато інсуліну. Згодом це спричиняє інсулінорезистентність з усіма супутніми проблемами, до того ж інсулін ще й діє на яєчники подібно до гормонів гіпофіза, тобто стимулює. Постійно підвищений рівень інсуліну призводить до того, що синтез власних гормонів, що стимулюють функцію яєчників, знижується. Внаслідок цього порушується дозрівання яйцеклітин і, як наслідок, з'являються ановуляторні цикли.
Обмежте вживання кофеїну
Декілька досліджень показали, що високі дози кофеїну негативно впливають на фертильність жінок і чоловіків. Пізніше дослідження 2021 поставило це під сумнів. І все ж таки у разі порушення фертильності краще обмежити вживання кави до однієї-двох чашок на день.
Контролюйте рівень заліза
Дослідження 2023 року виявило зв'язок між низьким вмістом заліза та зниженою жіночою фертильністю неясного ґенезу. Тому варто здати аналіз крові, і якщо рівень заліза знаходиться на нижній відмітці, почати приймати препарати з ним і збільшити надходження з продуктами. Продукти містять два типи заліза: гемове та негемове. Гемове міститься у м'ясі, субпродуктах, рибі, яйцях, а негемове — у гречці, картоплі, бобових, чорносливі, куразі, кропиві, капусті кейл. Дослідження 2019 року показало, що у разі дефіциту особливо важливим є саме негемове залізо. Воно складніше засвоюється, щоб підвищити засвоюваність, рекомендовано поєднувати його з вітаміном С. Вітамін С у великій кількості містить шипшина, ягоди, цитрусові, паприка, капуста, шпинат.
Це загальні поради. Але деякі люди потребують індивідуального підбору продуктів, у такому разі варто проконсультуватися з дієтологом.
Автор: Сендзюк Наталія Євгеніївна — акушер-гінеколог, репродуктолог, лікар УЗ діагностики.
Медичні центри «Мати та дитина»:
- Київ, вул. Макіївська, 8
- Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
- Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
- Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
- Львів, вул. Замарстинівська, 85а
- Київ, вул. Казимира Малевича, 83