• Головна
  • У 2012 році держслужбовці повинні подавати дві декларації
12:15, 6 квітня 2012 р.

У 2012 році держслужбовці повинні подавати дві декларації

Суттєвою відмінністю цьогорічної кампанії декларування доходів стало те, що державні службовці мають декларувати свої доходи двічі.
На запитання щодо особливостей застосування цієї податкової новації відповідає голова Державної податкової служби у Житомирській області Сергій Шинкаренко.
- Сергію Вікторовичу, на сьогодні в області понад 8 тисяч осіб обіймають посади державних службовців. На що вони повинні звернути увагу, декларуючи свої доходи,  отримані протягом минулого 2011 року?
- В попередні роки державні службовці подали таку декларацію до 1 квітня за місцем своєї роботи, крім того, відповідно до ст.13 Закону України "Про державну службу" особи, яка претендували на зайняття посади державного службовця третьої - сьомої категорій подавали податкову  декларацію за місцем майбутньої служби довідку органу державної податкової служби про подану декларацію про майновий стан і доходи.
Починаючи ж з 01 січня 2012 року державні службовці, згідно з пп.49.18.4 п.49.18 ст.49 Податкового кодексу України, щорічно до 1 травня року, що настає за звітним, зобов’язані заповнити і подати органу державної податкової служби за своєю податковою адресою, у порядку, встановленому ст. 179 лише додаток 7 до декларації про майновий стан і доходи, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 03.02.2012р. №84. У разі, якщо обов'язок щодо подання декларації для осіб, що є державними службовцями встановлено розділом IV Кодексу, такі особи також заповнюють і подають декларацію та відповідні додатки до неї.  
Але не слід забувати, що  державні службовці та посадові особи  органів місцевого самоврядування, відповідно до статті 12 Закону „Про засади запобігання і протидії корупції ”, зобов'язані були до 1 квітня подати за місцем роботи або служби декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за минулий рік.
На сьогодні державні службовці Житомирської області вже подали до податкових інспекцій майже 2 тисячі декларацій про майновий стан.
- Які відомості про доходи мають бути відображені в податковій декларації?
- У декларації про майновий стан і доходи (податковій декларації) зазначаються відомості про доходи та зобов'язання фінансового характеру, в тому числі за кордоном, а також у додатку до податкової декларації зазначаються відомості стосовно членів сім'ї. Особа, яка претендує на зайняття посади державного службовця першої та другої категорій повинна зазначити в податковій декларації також відомості про належні їй та членам її сім'ї нерухоме та цінне рухоме майно, вклади в банках і цінні папери.
Хочу підкреслити, що записи у деклараціях службовці повинні зробити особисто, власноруч записавши туди усі належні відомості.
Бланк декларації та всі необхідні консультації щодо її заповнення надаються у податкових органах безкоштовно.
Крім того, у разі необхідності, всім охочим працівникам державних установ податківці нададуть відомості щодо отримання ними протягом минулого року доходів.
- Як визначити членів сім’ї  декларанта з метою заповнення ним додатку 7 до податкової декларації про майновий стан і доходи?
- У рядку 7 додатку 7 до податкової декларації про майновий стан і доходи вказуються відомості щодо членів сім'ї декларанта (ступінь родинного зв'язку, прізвище та ініціали, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті)). Для визначення членів сім'ї осіб, зазначених у абз. першому п. 3 р. II Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 07.11.11 №1395 (крім народних депутатів України), необхідно керуватися Сімейним кодексом України. До членів сім'ї народного депутата України відносяться: дружина, чоловік, батьки, повнолітні діти. У додатку 7 до Декларації суддя вказує відомості стосовно членів його сім'ї та осіб, з якими він спільно проживає або пов'язаний спільним побутом. Відповідно до п.2 ст.3 СКУ сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Подружжя вважається сім'єю і тоді, коли дружина та чоловік, у зв'язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно. Дитина належить до сім'ї своїх батьків і тоді, коли спільно з ними не проживає. Правовий статус дитини має особа до досягнення нею повноліття. Малолітньою вважається дитина до досягнення нею чотирнадцяти років. Неповнолітньою вважається дитина у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років.
- Щодо місця подання декларації? Якщо, наприклад, державний службовець  зареєстрований в Попільнянському районі, ідентифікаційний номер видавався в  Попільнянській МДПІ, а на даний час працює та отримує заробітну пладу у м. Житомирі, до якої ДПІ йому необхідно подати декларацію про майновий стан і доходи за 2011? За місце реєстрайії, чи місцем сплати податків?
Декларація про майновий стан і доходи (податкова декларація) державним службовцем подається щорічно органу державної податкової служби за своєю податковою адресою.
Згідно із ст. 29 Цивільного кодексу України, місцем проживання фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово. Крім того, згідно із п. 49.1 ст. 49 Податкового кодексу України податкова декларація подається за звітний період в установлені ПКУ строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків. Відповідно до п. 45.1 ст. 45 ПКУ платник податків – фізична особа зобов’язаний визначити свою податкову адресу. Податковою адресою платника податків – фізичною особою визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків в органі державної податкової служби. Платник податків – фізична особа може мати одночасно не більше однієї податкової адреси. Згідно із п. 179.7 ст. 179 ПКУ сума податкових зобов’язань, донарахована органом державної податкової служби сплачується до відповідного бюджету у строки, встановлені ПКУ.
Враховуючи вищевикладене, платник податків, який відповідно до норм чинного законодавства зобов’язаний (має право) надати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи, але на той час проживає не за місцем реєстрації (прописки), а в іншому місці, то він має подати декларацію до органу державної податкової служби за податковою адресою, тобто за місцем реєстрації згідно з паспортними даними.
Декларація подається до органу державної податкової служби в один із таких способів на вибір платника податку:
-особисто платником податку або уповноваженою на це особою;
-надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;
-засобами електронного зв'язку в електронній формі у порядку, визначеному законодавством.
- Цікаво, а чи проводиться перевірка достовірності відомостей, зазначених у деклараціях?
- З 28 січня поточного року набрав чинності Указ Президента України від 25.01.12 №33/2012 „Про Порядок організації проведення спеціальної перевірки відомостей щодо осіб, які претендують на зайняття посад, пов’язаних із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування”.
Згідно з цим Порядком спеціальній перевірці підлягають відомості щодо осіб, які претендують на зайняття посад, пов’язаних із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, зазначених у пункті 1 частини першої статті 4 Закону України „Про засади запобігання і протидії корупції”, у тому числі відомості, подані особисто.
Відповідно до пункту 7 Порядку органами ДПС України проводиться спеціальна перевірка щодо достовірності відомостей, зазначених такими особами у декларації про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру за минулий рік.
Згідно зі статтею 13 Закону України „Про державну службу” та статтею 13 Закону України „Про службу в органах місцевого самоврядування” особа, яка претендує на зайняття посади державного службовця, посади в органах місцевого самоврядування, подає за місцем майбутньої служби довідку органу державної податкової служби про подану декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію).
Звертаю увагу, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування повинні надсилати запити на проведення спеціальної перевірки відомостей щодо такої категорії осіб до територіальних державних податкових інспекцій за місцем податкової адреси (реєстрації) кандидата. Спеціальна перевірка здійснюється відповідним органом ДПС протягом 7 днів із дати надходження запиту.
Адреси місцезнаходжень державних податкових інспекцій Житомирської області розміщені на офіційному веб-сайті Державної податкової служби у Житомирській області  (www.dpa.zt.ua) в тематичному розділі "Довідник про ДПІ області".
- Сергію Вікторовичу, яка відповідальність передбачається за неподання або подання державним службовцем неправдивих відомостей щодо доходів?
- Стаття 30 Закону «Про державну службу» передбачає, що невиконання державним службовцем такого обов’язку, є підставою для припинення державної служби.
Неподання або невчасне подання державним службовцем або іншою особою, уповноваженою на виконання функцій держави декларацій про доходи чи включення до декларацій перекручених даних, неведення обліку або неналежне ведення обліку доходів і витрат, для яких законами України встановлено обов'язкову форму обліку, тягне за собою адміністративну відповідальність у вигляді попередження або накладення штрафу у розмірі від трьох до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Але ми не намагаємося залякувати декларантів. Головним нашим завданням є пропаганда податкової культури серед учасників  податкового процесу.
З початку року податківцями області проведено 47 семінарів-практикумів, на яких фахівці податкової служби надавали консультації щодо заповнення річної декларації державними службовцями. Зокрема подібні заходи проводились з представниками органів виконавчої влади – Управління МВС України в  Житомирській області, Управління обласної Державної автомобільної інспекції, особового складу роти міліції особливого призначення «Беркут» УМВС в області, Управління надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Житомирської області, Господарського суду області, Житомирської митниці, Управління державної служби головного управління державної служби України в області, для працівників органів державної влади, місцевого самоврядування, державних підприємств, установ та організацій області.
Звичайно, що такі заходи є  запорукою нашої успішної роботи,  адже,  перш ніж контролювати своєчасність сплати податків, потрібно роз’яснити і навчити.
До завершення деклараційної кампанії залишилось менше місяця, а тому від імені працівників податкових органів Житомирщини звертаюсь до державних службовців області з проханням не зволікати зі своїм службовим та конституційним обов’язком, а якомога швидше відвідати свою податкову інспекцію та задекларувати отримані доходи.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...