16:05, 3 листопада 2016 р.
У житомирських підземеллях продовжують знаходити цінні артефакти та старожитності
В історичній частині Житомира знайшли підземелля, козацькі люльки, залізні ножі і монети різних епох. Вчені також хочуть знайти сліди давнього замку у місті.
Підвал цегляної будівлі, від якої можливо у чотирьох напрямках йдуть підземні ходи, розкрили у міському сквері між вулицями Кафедральною і Рильского у центрі Житомира.
"Куди ведуть ці ходи, ще треба з'ясувати. Якщо буде фінансування, наступного року будуть продовжуватися розкопки", - розповів старший науковий співробітник Житомирського краєзнавчого музею Олександр Тарабукін.
Вчені припускають, що під містом існує розгалужена система підземель. Науковці досліджували архіви, провели георадарну зйомку і зафіксували ті місця, де можуть бути підземні споруди.
Image copyright kraymuz.com.ua Image caption Археологи проводять дослідження у різних частинах міста, щоб визначити місця, де варто проводити повномасштабні розкопки
"Це можуть бути підземні сховища, система комунікацій, ходи. В планах є відкрити і очистити ці підземелля", - розповідає керівник Житомирської експедиції археолог Андрій Петраускас.
Роботи, які проводять вчені з Інституту археології, у Житомирі тривають вже кілька тижнів.
Флакон і ножі
За розрахунками вчених, під центральною частиною Житомира перебуває величезний масив знахідок періоду з 10 століття до сьогодення, часу, коли безперервно розвивалося місто на цій території.
Монети 16 - початку 19 століття
"Там чотири метри в глибину, де є знахідки – уявіть собі скільки всього на нас може очікувати - це і об’єкти, і споруди. Ми проводили обстеження, щоб знайти найбільш перспективні місця для розкопів", - розповів пан Петраускас і додав, що планомірні археологічні роботи в Житомирі ніколи не проводилися.
Серед знайдених у Житомирі речей - монети 16-18 століття, фрагменти гончарного посуду, кахлі, якими облицьовували печі, керамічні козацькі люльки 17-18 століття, залізні ножі, бронзові ґудзики 13 століття, фрагменти скляного посуду і віконниць, флакон, можливо від парфумів, виготовлений з гутного скла.
Знахідки спочатку повезуть для дослідження у Київ, а потім вони будуть зберігатися у Житомирі
Знайдені речі спочатку будуть досліджувати у Києві, а потім передадуть у обласний краєзнавчий музей Житомира. Вчені кажуть, що місця розкопів патрулює поліція, щоб вберегти знахідки від крадіїв.
Місто і замок
Вперше у літописах назва Житомир згадується наприкінці 14 століття. Вчені сподіваються, що розкопки допоможуть відповісти на питання, яким було місто до цього, у період Київської Русі 12-13 столітті, адже в цей час про нього дуже мало згадок.
"Вже по цих знахідках можна говорити, що місто було великим. Знайдене залізне кресало і ніж говорить про те, що тут займалися ковальством і залізнорудною справою, уламки гончарного посуду свідчать, що займались гончарним ремеслом, кістки - про землеробство", - розповідає пан Тарабукін.
Також археологи хочуть провести розкопки на вулиці Замковій і знайти сліди давнього укріплення, Житомирського замку, що існував тут з 14 по 18 століття. Тоді місто було у складі Великого князівства Литовського, а згодом Речі Посполитої.
Залізні вироби, які ще будуть досліджувати
Житомир був прикордонним містом, а замок виконував оборонні функції. Наприкінці 18 століття свою оборонну функцію він втратив, а велика кількість пожеж знищила його. Від замку майже нічого не залишилось.
"Нам дуже важливо зафіксувати сліди цього давнього укріплення. Є багато архівних матеріалів, де згадується Житомир, але їх професійно ніхто не опрацьовував. Археологічні розкопки дадуть нам уявлення про те, як виглядав Житомир, який мав розміри, де стояли релігійні споруди, де розміщувався замок, яким він був", - розповів пан Тарабукін.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
21:08
28 грудня
20:05
28 грудня
ТОП новини
Оголошення
17:49, 26 грудня
09:15, 17 грудня
17:49, 26 грудня
09:15, 17 грудня
17:49, 26 грудня
live comments feed...