• Головна
  • Заборона розміщувати кошти на депозитах призведе до втрат місцевих бюджетів – експерти АМУ
11:03, 30 січня 2019 р.
Надійне джерело

Заборона розміщувати кошти на депозитах призведе до втрат місцевих бюджетів – експерти АМУ

Заборона розміщувати кошти на депозитах призведе до втрат місцевих бюджетів – експерти АМУ

Міста проти заборони розміщувати тимчасово вільні кошти місцевих бюджетів на депозитах. Відповідну постанову прийняли 23 січня на засіданні Уряду. Заборона стосується коштів загального фонду місцевих бюджетів і діє до 31 грудня 2019 року.

Асоціація міст України не погоджується з таким рішенням, оскільки вважає, що цей документ суперечить Бюджетному кодексу і Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

За даними Державної казначейської служби, з початку 2018 року місцеві бюджети України розмістили на банківських депозитах 18 млрд гривень коштів загального фонду, та майже 8 млрд – спецфонду.

«Протягом 2018 року було розміщено 1 млрд 1 млн 48 тис. грн, що трохи більше ніж в середньому по інших областях. Дохід, який отримали місцеві бюджети за рахунок цих коштів - 71,9 млн. грн.», - поінформував про ситуацію в Житомирській області у прямому ефірі«Українського радіо "Житомирська хвиля" Андрій Жмуцький, начальник управління міжбюджетних відносин та видатків місцевих бюджетів Державної казначейської служби в Житомирській області

Можлива заборона розміщати ці гроші у банках для багатьох органів місцевого самоврядування буде суттєвою втратою додаткових джерел фінансування у 2019 році. Тому така ініціатива Уряду викликала критику з боку представників місцевих органів влади.

Як зауважив, у коментарі «Економічній правді», виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан, заборона розміщувати кошти на депозитах для уряду означає можливість витрачати їх на власні потреби, перекривати касові розриви бюджету.

«Місцеві органи влади не зможуть акумулювати кошти на реалізацію великих інфраструктурних проектів. Постраждають, насамперед, державні банки, у яких міста тримали свої депозити, – вважає він. – Окрім того, якщо всю цю грошову масу спрямують на «проїдання», то це пришвидшить інфляцію».

Він також додає, що аналогічний ефект буде, якщо місцеві органи влади почнуть витрачати ці гроші на поточні потреби. А ще, прогнозує Слобожан, що це може поставити під загрозу реалізацію проектів на умовах співфінансування, адже у місцевих бюджетів не буде грошей на свій внесок на рівні з державою.

Також, у повідомленні на сайті АМУ йдеться, що таке рішення Уряду негативним чином вплине на функціонування бюджетної та фінансово-кредитної систем країни у коротко- та середньостроковій перспективі.

Фахівці Асоціації вважають, що можлива заборона на розміщення тимчасово вільних коштів фінансовими органами місцевого самоврядування матиме наслідком різке витрачання коштів на поточні видатки та призведе до:

  • неефективного використання коштів, які раніше накопичилися на середньо- та довгострокові інфраструктурні програми та реалізацію проектів, що фінансуються з держбюджету на умовах співфінансування з місцевими;
  • втрат у частині недоотримання відсотків за розміщення тимчасово вільних коштів місцевих бюджетів на депозитних рахунках у банках в обсязі орієнтовно 1,5 млрд грн;
  • розбалансування банківської системи України та зниження спроможності банків (в яких держава володіє 75 чи більше відсотками статутного капіталу і які є одними із ключових гравців у фінансово-кредитному секторі країни) забезпечувати своєчасність, повноту та безперервність виконання всіх своїх грошових зобов’язань через різке зменшення або неотримання необхідного заплановано обсягу коштів на рахунках в банках у зв’язку із нерозміщення тимчасово вільних коштів фінансовими органами місцевого самоврядування;
  • позовних вимог до органів місцевого самоврядування зі сторони банків в частині невиконання договірних умов розміщення депозитів;
  • різкого зростання грошової маси в обігу, і як наслідок цілком імовірного розвитку інфляційних процесів;
  • відсутності в подальшому вільного фінансового ресурсу, що призведе до необхідності взяття органами місцевого самоврядування позик на покриття тимчасових касових розривів.

Як наголошують в АМУ, прийняття Постанови викликало численні звернення органів місцевого самоврядування до Асоціації міст України, в яких висловлюється вкрай негативна оцінка щодо втручання Уряду у повноваження органів місцевого самоврядування у спосіб, не передбачений законодавством.

Зміна «правил гри» в односторонньому порядку в бік обмежень прав органів місцевого самоврядування викликає недовіру органів місцевого самоврядування до подальших кроків Уряду в частині реформування місцевого самоврядування та системи управління державними фінансами.

Тому, зважаючи на ситуацію, АМУ звернулася до Глави Уряду з проханням відмінити рішення Уряду від 23 січня 2019 року про прийняття постанови «Про внесення змін до Порядку розміщення тимчасово вільних коштів місцевих бюджетів на вкладних (депозитних) рахунках у банках».

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...