
ЛІСОВА ОРХІДЕЯ
15:15, 15 червня 2021 р.
Надійне джерело
Неймовірна Житомирщина: орхідея у лісах Полісся, що росте без світла
ЛІСОВА ОРХІДЕЯ

Орхідея – це вже привабливо. «Орхідея у поліських лісах» – це цікаво, а «орхідея у лісах Полісся, що росте без світла» - викликає подив! Так- так, без краплиночки хлорофілу та без жодного яскравого кольору! Бліда і непримітна – тінь, а не квітка! Але тим і цікава.
Читайте також: Ліс – це місце, де живуть легенди: на Житомирщині в ущелині валуна… виріс дуб. ФОТО
Читайте також: У встановлену житомирськими лісівниками фотопастку попався «чорний» лісоруб
Гніздівка звичайна – лісова орхідея. За типом живлення – сапрофіт: живиться рослинними залишками, але не самостійно, а отримуючи поживні речовини від грибів! Такий вид симбіозу (взаємовигідне співіснування) рослини та гриба, при якому гриби живлять рослину (а не навпаки) - називається Мікогетеротрофія. Отже сонячне світло для самої гніздівки не має значення.
Чому ж гніздівка?Під землею рослина «ховає» своє кореневище, що нагадує гніздо - потужне, сплетене у клубок, густо вкрите видовженими коренями. Але найчастіше гніздівка розмножується дрібним і рясним, наче пилок, насінням. Рослина тривалий час розвивається під землею: від проростання з насінини до появи наземних пагонів минає 8-10 років. Квіти гніздівки, бліді та дрібні, мають сильний медовий запах, чим приваблюють комах-запилювачів. Але, якщо з якихось причин пагін не пробивається на поверхню, то цвітіння відбувається … під землею, де квіти й самозапилюються, утворюють плоди та насіння. Хіба не дивовижно?! Дослідження цього явища допомогло французькому вченому Бернару розкрити одну з найбільших таємниць життя орхідей: у 1899 році він знайшов проросле насіння в плодах гніздівки під землею і зробив припущення, що саме гриби у симбіозі з орхідеями допомагають їм на перших стадіях розвитку насінини. Було проведено серію дослідів, що підтвердили припущення вченого. Це відкриття допомогло зберегти деякі зникаючі види тропічних орхідей та зробило можливим насіннєверозмноження орхідей для потреб садів та оранжерей.
Читайте також: На Житомирщині юну дівчину уразила блискавка
На території ДП «Малинський лісгосп АПК» гніздівка_звичайна зростає у ландшафтному заказнику місцевого значення «Багно», розташованому у 8 кварталі Ворсівського лісництва. Побачити гніздівку – велика удача. Вона цвіте у короткий період на початку червня у тінистих листяних і мішаних лісах, рідше - у соснових. Зазвичай її пагони виростають поодиноко і далеко один від одного, зрідка – невеликими куртинами. Гніздівка – дивовижна та рідкісна рослина, потребує охорони, тому занесена до Червоної книги України.
Джерело: ДП «Малинський лісгосп АПК», Фейсбук

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
15:15
Вчора
19:20
15 квітня
16:20
15 квітня
09:00
14 квітня
ТОП новини
Оголошення
13:56, 5 квітня
13:56, 5 квітня
13:56, 5 квітня
08:17, 9 квітня
08:17, 9 квітня
live comments feed...