ФІЗИКА ТА ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ
14:23, 25 жовтня 2021 р.
Надійне джерело
Раціоналізатори та винахідники: у Житомирі діє гурток з фізики та енергозбереження, — ФОТО
ФІЗИКА ТА ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ
У Житомирі діє гурток, вихованці якого разом з керівником займаються дослідженням та розробкою різних енергозберігаючих рішень.
Осередок технічної творчості, який має назву «Основи науково-дослідницької діяльності» міського центру науково-технічної творчості функціонує у приміщенні ЗОШ №30. Його керівником уже 12 років є вчитель фізики Анатолій Шубін. Гурток відвідують учні, починаючи з 7-го класу – ті, хто в школі вже вивчає фізику.
Напрямки дослідження - енергозбереження та фізика. Юні винахідники активно беруть участь у всеукраїнських конкурсах, як-от: Intel-Техно, «Енергія і середовище», «Дотик природи», Intel Еко, ДрімЕКО, конкурсі-захисті МАН та ін. А дехто навіть потрапляє на міжнародні етапи конкурсів. Роботи дітей оцінюють викладачі вищих навчальних закладів технічного спрямування – університету імені Тараса Шевченка та КПІ ім. Ігоря Сікорського.
Анатолій Шубін каже, розробив певну систему стимулів. Мовляв, якщо учні працюють у вечірній час та у вихідні, коли потрібно підготуватися до конкурсу, то заохочення теж має бути. Зараз, до прикладу, під час канікул, гуртківці готуються до онлайн-конкурсу «Дотик природи» та знімають відео захисту своїх робіт.
Важливо, що учні не просто вивчають матеріал, каже вчитель, а й знають, куди його можна застосувати. Серед планів гуртківців - дослідити торф. Його запаси містяться у великій кількості за Житомиром. Цю природну породу хочуть поєднати з відходами картонного комбінату. Кажуть, така суміш має горіти набагато краще.
До Днів сталої енергії, що стартували у Житомирі 25 жовтня, розповідаємо про дослідження юних винахідників.
Олексій Іваницький, один із колишніх вихованців гуртка, нині вже студент КПІ, свого часу створив портативну зарядку для мобільного телефону.
Установка працює таким чином, що коли нагрівається їжа, в цей момент заряджається мобільний телефон… Олексій з’єднав різні види проводів у вигляді зірочки. Якщо місця з’єднання різних видів дроту нагрівати, створюється електричний струм, який Олексій пропонує використовувати для зарядки мобільного телефону.
«Турист готує їжу на вогнищі, до якого можна приєднати установку, і в момент приготування їжі вироблятися електричний струм для мобільного телефону», - розповідає керівник гуртка.
«Є спеціальна таблиця, яка показує певний струм проводів в залежності від їх розміщення в ній. Чим далі вони розміщені між собою, сила струму вироблятиметься більша. Наприклад, мідний поєднується зі свинцевим, стальний - з мідним», - пояснює вчитель.
Анатолій Шубін згадує: на конкурсі у Києві вони, автори проєкту, отримали зауваження за те, що «підпалили» установку.
«До нас підійшли журі та запитали, чи це дійсно працює, і ми показали», - посміхається, згадуючи.
Борис Пахолюк, директор КУ «Агенція розвитку міста» каже, житомирський школяр створив хорошу ідею для теплоелектроцентралей, її можна використати при будівництві об’єктів, які будуть спалювати природний газ чи біомасу.
Артур Печенюк, учень 8 класу ЗОШ №30, пропонує застосовувати в житті ефект Мпемби.
«Це парадокс, який полягає в тому, що гаряча вода може замерзнути швидше, ніж холодна»,- пояснює хлопець.
«У 1963 році танзанійський школяр Ераст Мпемба висунув вердикт, що гаряча суміш морозива замерзає швидше, ніж холодна», - продовжує. Дізнавшись про цей ефект, Артур вирішив його перевірити різними експериментами і переконався, що він працює. Тепер дослідник пропонує використовувати ефект Мпемби в житті: «Якщо взимку при температурі не менше -20 градусів кип’яток підкинути у повітря, він відразу кристалізуватиметься, так утворюватиметься феєрверк».
Взимку також можна залити певну ділянку землі гарячою водою - вийде гладка ковзанка, як після шліфмашинки. А всім любителям морозива Артур радить приготувати його вдома і врахувати, що гаряче підсолоджене молоко замерзає набагато швидше, ніж холодне. Ось вам і використання ефекту Мпеби.
До слова, нещодавно Артур Печенюк отримав стипендію міського голови. Він став одним з переможців загальноміського конкурсу «Обдарованість року-2021». Номінація – «Дослідник року».
Джерело: сайт Житомирської міської ради
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
12:06
1 січня
19:22
30 грудня 2024 р.
16:08
30 грудня 2024 р.
14:35
30 грудня 2024 р.
ТОП новини
Оголошення
16:49, 30 грудня 2024 р.
3
15:36, 24 грудня 2024 р.
3
08:39, 26 грудня 2024 р.
1
19:40, 22 грудня 2024 р.
2
live comments feed...