• Головна
  • 1 грудня - Всесвітній День боротьби зі СНІДом
12:00, 29 листопада 2010 р.

1 грудня - Всесвітній День боротьби зі СНІДом

З часу виявлення першого випадку ВІЛ-інфекції у 1987 році і до 2009 року включно, в Україні офіційно зареєстровано 161 119 випадків ВІЛ-інфекції серед громадян України, у тому числі 31 241 випадків захворювання на СНІД та 17 791 випадків смерті від захворювань, зумовлених СНІДом.

Згідно офіційних даних, у 2009 році кожного дня у 54 осіб встановлювався діагноз ВІЛ-інфекція, у 12 осіб – діагноз СНІД, а 7 осіб помирало від захворювань, зумовлених СНІДом.

Загальновизнаним є факт, що офіційні дані не відображають реальний масштаб епідемії ВІЛ/СНІДу в Україні, вони лише надають інформацію про осіб, які пройшли тестування на антитіла до ВІЛ, у яких була виявлена ВІЛ-інфекція, і які були внесені до офіційного реєстру випадків ВІЛ-інфекції. Значно більша кількість громадян можуть бути інфікованими, але вони необізнані щодо свого статусу.

Оновлені оцінки стосовно ВІЛ/СНІД в Україні засвідчують, що на початок 2010 року в Україні мешкало 360 тисяч людей, віком від 15 років і старше, інфікованих ВІЛ. Ці дані відрізняються від даних офіційної статистики кількості осіб, які живуть з ВІЛ/СНІД, і перебувають під диспансерним наглядом у спеціалізованих закладах охорони здоров’я (101 182 особи) на початок 2010 року. Відмінність між цими показниками свідчить, що лише 28%, або кожний четвертий з людей, які живуть з ВІЛ в Україні, пройшов тест на ВІЛ і знає свій ВІЛ-позитивний статус.

Разом з тим, в останні роки зменшується частка випадків захворювань на ВІЛ-інфекцію у віковій групі 15-24 років серед усіх уперше зареєстрованих випадків ВІЛ-інфекції. Це свідчить про деяку стабілізацію епідемічної ситуації з ВІЛ-інфекції в цілому через зміну поведінки молоді на менш ризиковану.

Основним шляхом передачі ВІЛ в Україні, з 1995 до 2007 року, включно, був парентеральний, переважно через введення наркотичних речовин ін’єкційним шляхом. В 2008 році вперше, починаючи з 1995 року, відбулася зміна питомої ваги шляхів передачі: перевага статевого шляху над парентеральним. Зростання гетеросексуального шляху передачі та кількості ВІЛ-інфікованих жінок дітородного віку спричинило поступове збільшення кількості дітей, народжених ВІЛ-інфікованими матерями. Але разом з тим, завдяки заходам попередження передачі ВІЛ від матері до дитини із застосуванням антиретровірусної профілактики загальний показник трансмісії ВІЛ вдалося знизити з 27% ( у 2000 році) до 6,7% (у 2009 році).

Як і раніше, існує значна різниця у поширеності ВІЛ-інфекції по регіонах України. Найбільш високі показники поширеності ВІЛ-інфекції зареєстровано у південно-східних регіонах країни: у Дніпропетровській, Донецькій, Миколаївській, Одеській, Херсонській областях, містах Києві та Севастополі, а також АР Крим.

Житомирська область належить до регіонів з середньої поширюваністю ВІЛ/СНІДу. Так, на 01.11.2010 року у Житомирській області, починаючи з 1995 р., виявлено – 5649 серопозитивних або потенційно інфікованих осіб (мають позитивний результат обстеження на ВІЛ). Перебувають на обліку з діагнозом ВІЛ-інфекція 2740 осіб. Захворіло на СНІД 639, а померли від СНІДу 354 жителі області. Діагноз “ВІЛ асоційований туберкульоз” встановлено 424 особам. Розподіл за статтю: чоловіків – 15058 (59,8%), жінок - 1066 (40,2%).

Серйозним здобутком останніх років стало загальнодоступне специфічне лікування ВІЛ-інфекції – високоактивна антиретровірусна терапія (ВААРТ). Вперше антиретровірусну терапію (АРТ) для лікування ВІЛ-інфікованих в Україні почали застосовувати у 2001 році. Внаслідок впровадження широкомасштабного лікування вперше, у 2007 році, в країні було відмічено незначне зниження кількості хворих на СНІД. На сьогодні у Житомирській області отримують антиретровірусну терапію понад 200 осіб, з яких – 30 дітей. Доступ до специфічного лікування не лише покращує якість і продовжує життя ВІЛ-інфікованої людини, а також зменшує ризики передачі вірусу і поширюваність ВІЛ-інфекції в цілому.

Сьогодення вимагає особливої уваги до проблем ВІЛ/СНІД і не лише медичних працівників, а й усього суспільства. Відповідальність за попередження ВІЛ-інфікування покладається на кожного громадянина в першу чергу його відповідальною безпечною поведінкою, якої слід дотримуватися в особистому житті, професійній діяльності і навчати навичкам безпеки інших. Адже, лише разом, спільними зусиллями ми здатні вплинути на загрозу епідемії ВІЛ/СНІД в Україні.

Управління по зв’язках з громадськістю облдержадміністрації

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...