
ЛЕСЯ УКРАЇНКА
11:20, 19 липня 2023 р.
Надійне джерело
На могилі Лесі Українки прикрили російськомовний напис, — ФОТО
ЛЕСЯ УКРАЇНКА
НА МОГИЛІ ЛЕСІ УКРАЇНКИ ПРИКРИЛИ РОСІЙСЬКОМОВНИЙ НАПИС
Леся Українка пішла у засвіти 1 серпня (19 липня - за старим стилем) 1913 року. Письменницю поховали на Байковому кладовищі (м. Київ).
Після поховання на її могилі поставили дерев’яний хрест, інформує Літературно-меморіальний музей Лесі Українки у Звягелі.
Про нього згадував Павло Тичина 30 травня 1920 року:
«Торік хоч хрест був на могилі Лесі Українки, – цього ж року й його хтось на дрова зніс. Зате яка шовкова трава в ограді! Вирвав собі трохи додому».У 1939 році на могилі встановили надгробний бронзовий пам'ятник на гранітному постаменті (скульптор - Галина Петрашевич). Постамент "прикрасили" написом з некролога в більшовицькій газеті «Правда»: «Леся Украинка, стоя близко к освободительному движению вообще и пролетарскому в частности, отдавала ему все силы, сеяла разумное, доброе, вечное».
Нагадаємо, що пам'ятник на могилі Лесі Українки неодноразово зазнавав вандалізму. Влітку 2010 та у квітні 2017 з постаменту викрадали бронзові деталі.
Упродовж років порушували питання щодо того, аби забрати радянський напис з могили письменниці. У 2021 році філолог і блогер Євген Байтеряков (псевдо - Євген Лір) зареєстрував відповідну петицію і запропонував створити «комплексний меморіал на пам’ять родини Косачів». Бо у батьків Лесі Українки і старшого брата, які поховані поряд, немає навіть пам'ятників. Натомість лежать гранітні плити. Однак це не принесло очікуваних результатів.
У лютому цього року голова ГО “Світанок”, співзасновник проєкту “Декомунізація.Україна" та «Мова.Харків» Вадим Поздняков написав на своїй Facebook-сторінці: "Може хоч на цей день народження Лесі Українки буде піднято питання демонтажу російськомовної радянської цитати з її могили? Це вже треба було робити ще у 1991 році”.
У червневому дописі історик Вахтанг Кіпіані назвав такий напис на могилі української письменниці "національною ганьбою". У коментарях до нього Віта Кузьменко додала:
"Весною було краще. Хтось похазяйнував". Вона показала фото, на якому невідомі прикрили російськомовний напис плакатом із цитатою Лесі Українки:
"Слово, моя ти єдиная зброє,
Ми не повинні загинуть обоє!
Може, в руках невідомих братів.
Станеш ти кращим мечем на катів".
Через декілька днів В. Кіпіані опублікував "свіже" фото з Байкового, прокоментувавши: "Якась добра душа акуратно закрила огидний комуністичний послід на постаменті на могилі великої Лесі. Поки мінкульт та міська влада вдають сліпоглухонімих - це тимчасовий варіант".
Не зрозуміло, чому органи державної влади, які повинні вирішувати такі питання, за стільки років не замінили напис на могилі Лесі Українки. У Вікіпедії написано, що з 1951 року могила письменниці є пам'яткою історії України національного значення.
Літературно-меморіальний музей Лесі Українки у Звягелі

Фрагмент газети "Рада" за серпень 1913 рік.

Пам’ятник Лесі Українки на Байковому кладовищі в Києві. Б/д. Джерело: ЦДАМЛМ України ф. 513, оп. 1, од. зб. 2822, арк. 12

Взято із соцмереж.

Фото Віти Кузьменко. Взято зі сторінки В.Кіпіані.

Фото зі сторінки В.Кіпіані.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
16:18
9 квітня
ТОП новини
Оголошення
08:17, 9 квітня
08:17, 9 квітня
08:17, 9 квітня
13:56, 5 квітня
13:56, 5 квітня
live comments feed...