15:03, 1 травня
Надійне джерело
Датуються навіть XVI-XVIII століттями: колекція люльок музею в Житомирі
У зібранні Житомирського обласного краєзнавчого музею представлено понад 70 люльок. Серед них є вироби як «східного», так і «західного» типів.
Про це повідомляє Житомирський обласний краєзнавчий музей.
Датування більшості з них припадає на XVI-XVIII ст., тобто на козацьку добу. Люльки у зібранні музею мають різний розмір, дизайн, кольорове забарвлення, орнаментацію.
Серед музейного зібрання насамперед варто виокремити люльки XVII-XVIII ст., які мають ознаки, що вказують на їх турецьке походження – світло-коричневий колір, порівняно великий розмір, орнаментування. Такі люльки були виготовлені з червоної глини, та призначались для індивідуального використання (рис. 1, 2).
Люльки «східного типу» болгарського походження датуються періодом XVI-XVIII ст. Вони мають темно-коричневий або чорний колір, інколи покриті поливою. Тулійка в них підходить до чашечки під гострим кутом (30-45 градусів), та поєднується з дном у вигляді характерного орнаментованого рельєфу (рис. 3, 4).
Деякі керамічні люльки XVI-XVIII ст. виготовлені з білої глини, що може вказувати на їх приналежність до «західного типу». Одназ них (рис. 5) вкрита поливою світло-зеленого кольору. Чашечка має циліндричну форму, а її дно виконано у вигляді квітки, що має 7 рельєфних пелюсток. Тулійку прикрашає кільце невисокого рельєфу, приблизно посередині її довжини.
Наявні також люльки з білої глини, що не прикрашені поливою (рис. 6, 7). У першої з цих люльок тулійка підходить до чашечки під кутом 45 градусів, та заокруглюючись, переходить у дно. По боках чашечки бачимо стилізований рельєф у вигляді гілочок. У другої люльки тулійка розширюється до краю, а чашечка виконана у вигляді жбанчика, який вгорі розширюється, а внизу має вигляд квітки на маленькій підставці. Посередині чашечки є смужка, що оздоблена орнаментом.
Нещодавно до фондів Житомирського обласного краєзнавчого музею надійшли ще дві люльки для паління XVII-XVIII ст., які були знайдені в приватному секторі м. Житомира. Обидві вони мають світло-коричневий колір та, маючи причорноморське походження, належать до «східного типу». Щоправда, обидві люльки пошкоджені.
В одній з них відсутня лише частина тулубу чашечки, а в іншої чашечка не збереглася, є лише залишки її нижньої частини та тулійка. Чашечка люльки, що краще збереглася, має вінця, шию та тулуб з невеликим гребінцем, яка прикрашена орнаментом у вигляді смужок. Тулійка має шийку та вінце, прикрашені таким же орнаментом.
Нечипоренко Віктор
молодший науковий співробітник
історичного відділу
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
17:53
20 листопада
20:22
18 листопада
18:18
18 листопада
16:10
18 листопада
12:36
18 листопада
Оголошення
19:13, Вчора
19:13, Вчора
16:57, 14 листопада
19:13, Вчора
19:13, Вчора
live comments feed...