• Головна
  • Уроки з фінансової грамотності в дії: школярі Житомирщини знайшли кошти на байдарки у сільраді
Партнерський матеріал
17:00, Вчора

Уроки з фінансової грамотності в дії: школярі Житомирщини знайшли кошти на байдарки у сільраді

Партнерський матеріал

Тетерівська громада на Житомирщині дуже мальовнича. Туристи приїжджають сюди, щоб відпочити на природі, поставити намет чи прогулятися маршрутами.

Учні місцевого ліцею також займаються кемпінгом. Але у них не було обладнання, яке потрібно для змагань. ШоТам розповідає, як школярі та місцева влада почали співпрацювати задля змін.

Любов до кемпінгу подарував учитель

Дарина Корольчук — учениця 8 класу Денишівського ліцею. Її вчитель географії Сергій Анатолійович просто фанат кемпінгу. Він не тільки сам цим займається, а й дітей надихає.

«Саме він показав нам, як круто можна проводити час на природі», — зізнається Дарина.

Дарина з другом на змаганнях з греблі на байдарках. Фото надала дівчина

Дарина з другом на змаганнях з греблі на байдарках. Фото надала дівчина

У ліцеї Дарини уроки кемпінгу проходять дуже цікаво і по сезону. Влітку всі тренуються на річці: гребуть на байдарках, вчаться працювати в команді, готуються до змагань. А взимку, коли річка замерзає, уроки переносяться в спортзал. Тут учні відпрацьовують пішохідний туризм: працюють із мотузками, вчаться зав’язувати вузли й створювати страхувальні системи.

Тренування зі скелелазіння в спортзалі ліцею. Фото: ШоТам

Тренування зі скелелазіння в спортзалі ліцею. Фото: ШоТам

У Дарини та її команди вже є досягнення. На Житомирщині вони здобули перше місце у сплаві на байдарках по річці Кам’янка. Також вона брала участь у змаганнях на Південному Бузі у Вінниці, де протягом п’яти днів команда жила в наметах, готувала їжу на багатті та купалася у річці.

Команда Дарини на змаганнях у Вінниці. Фото надала дівчина

Команда Дарини на змаганнях у Вінниці. Фото надала дівчина

Команді потрібна байдарка та обладнання для підйому на скелі

Але для змагань і тренувань їм було потрібне якісне спорядження.

«Я хочу, щоб ми не просто брали участь, а перемагали. Крім того, це питання безпеки. Наприклад, переправлятися через річку на несправній байдарці чи без належного обладнання небезпечно: сильна течія або пороги можуть перевернути човен і команда може травмуватися», — каже дівчина.

Річка, де тренуються учні ліцею в теплу пору року. Фото: ШоТам

Річка, де тренуються учні ліцею в теплу пору року. Фото: ШоТам

Команді дуже потрібна нова спортивна байдарка, розрахована на чотирьох людей. Вона має бути легкою, маневровою та стійкою.

Ще одне болюче питання — мотузки, карабіни й жумари — спеціальні пристрої для підйому по мотузці. Через їх зношеність команду іноді навіть не допускають до змагань, адже безпека завжди на першому місці.

Тож після декількох уроків з фінансової грамотності у ліцеї Дарина придумала, як отримати нове спорядження для кемпінгу та туризму.

«Коли я зрозуміла, що можна подати бюджетну заявку до сільради, я одразу знала, що напишу. Мені просто допомогли це правильно оформити», — розповідає Дарина.

У заявці було чітко зазначено, що потрібно команді, яку проблему це допоможе вирішити та скільки грошей на це потрібно. Заявку прийняли та розглянули — у 2025 році сільська рада планує виділити кошти.

Навчання з фінансової грамотності у ліцеї Дарини. Фото: сайт Тетерівської громади

Навчання з фінансової грамотності у ліцеї Дарини. Фото: сайт Тетерівської громади

Участь у проєкті дала змогу мешканцям впливати на бюджет

Уроки з фінансової грамотності в школах провели не просто так. Цьогоріч громада взяла участь у проєкті «Бюджетна партисипація від А до Я», який за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» реалізовує Громадське партнерство «За прозорі місцеві бюджети». Це проєкт, який допомагає зробити місцеві бюджети прозорішими та зрозумілішими для мешканців. Громада бере участь у плануванні, розподілі коштів і навіть вирішує, на що їх витратити.

«Мене, як начальницю фінансового відділу, цей проєкт дуже надихнув. Я зрозуміла, що учні дуже мало знають про бюджетні процеси: як формується бюджет, хто його затверджує і які рішення за цим стоять. Тож ми вирішили залучити мешканців, зокрема школярів, до обговорення бюджету громади на 2025 рік», — розповідає Віра Книш.

Віра Книш проводить урок з фінансової грамотності у Високопільському ліцеї. Фото: сайт Тетерівської громади

Віра Книш проводить урок з фінансової грамотності у Високопільському ліцеї. Фото: сайт Тетерівської громади

Пропозиції збирали до 30 вересня, а потім провели День бюджету, де мешканці мали змогу обговорити найкращі ідеї. Найактивнішими виявилися учні шкіл та Молодіжна рада. Найкращі пропозиції в сільраді врахували. Зараз таких пропозицій є три, та дві з них стосуються кемпінгу.

«Наша громада сама по собі показує напрямок, над яким треба працювати — саме туристичний. У нас є скельний масив, де проводять змагання зі всієї країни. У нас є річка, по якій можна справлятися на катамаранах та байдарках», — каже начальниця відділу фінансів.

Допомагають школярам впливати на зміни

Щоб розвинути цей потенціал, у школі планують запровадити практикум «Як написати бюджетну пропозицію». Такий курс допоможе учням краще розуміти бюджетні процеси, оформлювати свої ідеї та ефективніше долучатися до змін у громаді.

«Ми хочемо, щоб наступного року ще більше дітей брали участь у бюджетному процесі. Це і про розвиток навичок, і про формування відповідальності за майбутнє своєї громади», — підкреслює Віра Книш.

Уроки з фінансової грамотності в дії: школярі Житомирщини знайшли кошти на байдарки у сільраді, фото-7
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...