• Головна
  • В системі МВС буде створено Слідчий комітет
15:00, 3 листопада 2011 р.

В системі МВС буде створено Слідчий комітет

Про реформування системи МВС сьогодні уже не тільки багато сказано, але й зроблено. Реогранізація відомства розпочалася з верхівки й пройшла з початку року етапи у самому міністерстві та обласних управліннях. Одним із її фактичних аспектів сьогодні є проведення експерименту щодо апробації вертикальної системи підпорядкування слідчих підрозділів органів внутрішніх справ держави. Що це означає на практиці для кожного із нас, а також загалом про роботу слідчих Житомирщини наша розмова з начальником Слідчого управління УМВС України в області полковником міліції Василем Івановичем Дячуком.

- Василю Івановичу, названий експеримент повинен мати, певно, фундаментальну мету, аби було виправданим його проведення у межах всієї держави одночасно.
- Суттю експерименту є безпосереднє підпорядкуванню у вертикальній структурі управління слідчих підрозділів Головному слідчому управлінню МВС. Загалом кримінально-процесуальним законодавством, яке теж, до речі, сьогодні зазнає істотних нормативних змін і це нормальний процес реформування, слідчого наділено процесуальною незалежністю у прийнятті рішень, що йому дозволяє встановлювати об’єктивну істину у справі. Водночас до початку експерименту він перебував в оперативному підпорядкуванні начальника органу внутрішніх справ, від якого залежать аспекти організації роботи, у тому числі й оплата праці. Саме, щоб мінімізувати адміністративний вплик керівника на слідчого, й розпочато проведення експерименту.
Загалом, це перший крок, так би мовити, передумови до створення у подальшому Слідчого комітету або Служби досудового слідства – кінцева назва, звичайно, ще не визначена, але нині йдеться не про назву, а суть роботи.

- Проведення експерименту триває уже 3 місяці і що за цей час змінилося у змісті роботи слідчого, якщо змінилося?
- По-перше, відповідальність за дотриманням умов проведення експерименту покладено на спеціально створену Наглядову раду в УМВС, яка й опікується питаннями якісних змін у роботі слідчих. По-друге, серед конкретних кроків, зроблених нами, оптимізація чисельності слідчих як в обласному апараті, так і в територіальних підрозділах, ліквідація підрозділів дізнання. Сьогодні працівники з відповідними функціями ввійшли у штат слідства. Тобто процес змін триває і в кінцевому результаті, ми на це сподіваємося, матимемо дійсно незалежного професійного слідчого, а отже максимально об’єктивне та грунтовне розслідування найскладніших справ.

- Василю Івановичу, у нашій розмові ми дійшли теми організації розслідування кримінальних справ, зокрема в органах внутрішніх справ Житомирщини. З однієї сторони, розслідування будь-якої справи має бути якісним та повним, чи то крадіжки курей, транспортного засобу чи бюджетних коштів. А, з іншого, ні для кого не секрет, що в останньому випадку і тому подібних дуже часто знаходяться важелі або механізми, якими намагаються здійснювати вплив на слідчого.
- Щодо організації роботи слідчих, то напрацьована практика, коли на місцях, у територіальних органах внутрішніх справ, створені слідчі підрозділи, які займаються розслідуванням кримінальних справ загального характеру. На Житомирщині у провадженні слідчих з початку року перебувало майже 6,5 тисяч кримінальних справ, 2876 з них уже направлено до суду.
Найбільш складні справи бере у провадження Слідче управління УМВС України в Житомирській області. У нашій структурі створені спеціальні відділи: по розслідуванню злочинів, скоєних проти життя та здоров’я особи, дорожньо-транспортних пригод, загальнокримінальних злочинів та у сфері господарської діяльності, а також особливо важливих справ та злочинів, вчинених організованими групами та злочинними організаціями.
Уже з назв зрозуміло, які справи відносяться до їх підслідності. Звичайно, що коли розслідуються злочини, учинені у складі організованних груп, то сфера діяльності їх фігурантів найрізноманітніша: від розбоїв та продажу наркотичних засобів до мільйонів викрадених бюджетних коштів. І складність розслідування таких справ, пов’язана не лише з причетністю до них чиновників найвищого рангу, а й з маштабністю самих оборудок.
Дослідження та викриття злочинної діяльності, що охоплювала межі декількох областей держави, потребує більшого обсягу і роботи, і часу. Однак, у будь-якому разі, не зважаючи на посади, якщо є підстави стверджувати про вину особи чи групи осіб, справи йдуть до суду. Так, наприклад, ми уже направили на розгляд суду справу відносно організованої групи, до складу якої входили посадовці Міністерства праці та соціальної політики України та його структурних підрозділів, а також керівники підприємств України, зокрема і м. Житомира. Упродовж 2008-2009 років учасники організованої групи, зловживаючи своїм службовим становищем, шляхом підроблення низки офіційних документів, заволоділи бюджетними коштами на суму понад 22 мільйонів гривень, виділеними відповідно до держаної програми по впровадженню інноваційних технологій у виробництво технічних засобів реабілітації інвалідів одному з державних підприємств України.

- Василю Івановичу, в організовані групи сьогодні об’єдналися і домушники, в усякому разі, не так давно одна із них була викрита оперативниками УБОЗу УМВС, а її активні учасники затримані. На якому етапі розслідування нині ця справа?
Кримінальна справа була порушеної відносно чотирьох затриманих за ч.3,4,5 ст. 185 (Крадіжка, вчинена в особливо великих розмірах або організованою групою) Кримінального кодексу України, нині встановлена їх причетність до близько двох десятків крадіжок не лише на території Житомирщини, але й сусідніх областей.
Однією з характерних ознак цих злочинів є проникнення через вхідні двері шляхом пошкодження замків. У всіх випадках спосіб їх відкриття – пошкодження серцевини та злам контрольної гайки. Під час проведених обшуків ми знайшли не лише частину викраденого, але й знаряддя вчинення злочинів затриманими. Фомки, відмички, спеціальні кліщі, набір слюсарних та столярних інструментів і т.д. – все, чим користувалися злодії для проникнення в оселю та вандального обшуку в ній. Серед специфічних засобів – і технічні, наприклад, пристосування для блокування роботи сотового зв’язку певного радіуса дії. В одному з гаражів, який активно використовувася злочинцями, виявлено змінний одяг та взуття, близько півсотні сім-карт та майже стільки ж мобільних телефонів - підозрювані щоразу, йдучи на злочин, переодягались та змінювали термінали, операторів і номери.
Злочинна група діяла близько півроку. За встановленими фактами вчинення підозрюваними крадіжок сума завданих житомирянам збитків сягнула понад 2,5 млн гривень. Фактично справа перебуває на завершальному етапі і уже у листопаді ми плануємо її направити з обвинувальним вироком до суду.

- Коли людина звертається до міліції із повідомленням про крадіжку то, у більшості випадків, її, у першу чергу, хвилює повернення викраденого, а вже потім покарання винного. Який механізм відшкодування збитків, завданих крадіжками?
- У будь-якому разі, коли йдеться про завдання матеріальної шкоди потерпілому, слідчим відповідно до Кримінально-процесуального кодексу вживається максимум заходів для їх відшкодування. У першу чергу, це пошук викраденого, однак кожен розуміє, наскільки складно відслідкувати подальший шлях будь-якої поцупленої речі, якщо її декілька, інколи до десятка, разів перепродають, або ж, задалегідь попсувавши, здають у пункт прийому металобрухту, ювелірну майстерню та інше. Це і встановлення наявного майна винуватця та накладення на нього арешту. А уже в судовому порядку вирішується питання щодо його подальшого призначення: реалізації у дохід потерпілого чи держави.

- Василю Івановичу, фактично декілька днів тому неподалік Новограда-Волинського сталася чергова резонансна дорожньо-транспортна пригода, в якій загинуло троє людей, серед них мама з 5-річним сином. Розслідуванням таких подій також займаються працівники Слідчого управління УМВС, а отже, про їх причини Ви знаєте безпосередньо.
- З початку року у провадженні слідчих перебувало 248 кримінальних справ про дорожньо-транспортні пригоди, з яких 161 уже закінчено (у 57 ДТП – загинули люди). Наразі 113 справ направлено до суду з обвинувальним висновком. Аналіз причин скоєння цих пригод вказує на відсутність в учасників дорожнього руху, як водіїв, так і пішоходів, чіткого усвідомлення ступеня відповідальності, який вони несуть за порушення Правил дорожнього руху. Сідаючи за кермо людина автоматично бере на себе зобов’язання по забезпеченню безпеки оточуючих і найменше ігнорування встановлених правил може обернутись трагедією. На жаль, розуміння цього у нашому суспільстві належним чином все ще не сформовано. А тому серед причин: і керування транспортними засобами у стані алкогольного сп’яніння, і перевищення швидкісних режимів руху, і недостатні практичні навички керманичів, особливо молоді. Один нерозважливий рух і за мить життя розподіляється на до і після.
Якщо проаналізувати категорії транспортних засобів, які фігурують у порушених кримінальних справах про ДТП, то більшість з них є маршрутними або приватними таксі, тобто їх водії піддають невиправданому ризику не лише власне здоров’я та життя, але й пасажирів, тобто нас з вами. До речі, у наведеному Вами прикладі, попередньо, винуватцем ДТП є якраз водій приватного таксі, який теж загинув.

- Василю Івановичу, проблематика дорожньо-транспортних пригод становить для Вас інтерес не лише з огляду на практичну роботу слідчого підрозділу, але і є предметом Вашого наукового дослідження.
- У даний час я є доцентом кафедри криміналістики та судової медицини Національної академії внутрішніх справ. Тобто здійснюю викладацьку діяльність, ділюся власними теоретичними знаннями та практичним досвідом з майбутніми слідчими та експертами-криміналістами. Що ж до моєї наукової роботи, то дійсно минулого року я захистив дисертацію на тему «Використання спеціальних знань при розслідуванні ДТП» та отримав науковий ступінь – кандидат юридичних наук.

- Загалом ми зупинились на окремих аспектах роботи слідства, а от самих слідчих оминули. Хто сьогодні, з огляду на всі етапи реформування, є кадровим потенціалом служби?
У слідчих підрозділах органів внутрішніх справ Житомирщини трудиться 285 працівників. Звичайно, переважна більшість – це молоді люди, віком до 30 років. Однак у нинішніх умовах і досвід, і практику набувають швидко, оскільки на кожного з них у середньому на місяць приходиться до 5 справ. Тож головне - це бажання працювати, а на допомогу, у разі потреби, завжди прийдуть старші колеги. Втім про рівень професіоналізму свідчить, наприклад, той факт, що у загальноукраїнському конкурсі «Кращий слідчий», що нині триває, уже два місяці поспіль представниці Житомирщини Алла Нестеренко та Марина Благіда входять у п’ятірку кращих.


Розмову вела Алла Ващенко,
СЗГ УМВС України
в Житомирській області

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...