• Головна
  • На Житомирщині відкрили „Клініку, дружню до молоді” (ФОТО)
10:36, 5 листопада 2010 р.

На Житомирщині відкрили „Клініку, дружню до молоді” (ФОТО)

В спектрі людського щастя здоров'ю належить найвагоміше місце.

Індивідуальне здоров'я – абсолютна і непересічна цінність, яка перебуває на найвищому щаблі ієрархічної шкали цінностей, а також у системі таких філософських категорій людського буття, як інтереси та ідеали, гармонія, сенс життя і щастя, творча праця, програма та ритм життєдіяльності.

Здоров'я населення є показником цивілізованості суспільства та відображає рівень соціально-економічного розвитку держави. У суспільній свідомості здоровий спосіб життя повинен бути важливим елементом культури та асоціюватися з комплексом норм поведінки: раціональним харчуванням, рухливістю, відмовою від тютюнопаління, алкоголю та наркотиків, знанням основних принципів збереження здоров'я, статевого виховання тощо.

У всьому світі протягом останніх 10-15 років постійно зростає розуміння і визнання важливості створення особливих служб здоров'я для підлітків, які відповідають їх потребам, а також вдосконалюється і визнається поняття „підліткової медицини”. Хоча підлітки, можливо, є менш уразливими до хвороб, ніж малі діти чи старі люди, але вони мають цілу низку проблем, пов’язаних із дорослішанням, їхньою поведінкою та ризиками, на які вони наражаються. Багато факторів ризику пов’язані із бідністю та поганим харчуванням, статевою поведінкою, вживанням алкоголю та наркотиків, тютюнопалінням, депресіями, травмуваннями тощо. Моделі поведінки, які наслідують підлітки, будуть впливати на все їхнє життя та здоров'я наступних поколінь.

Соціальна значущість здоров'я дітей, зокрема підліткового віку, зумовлена тим, що вони представляють найближчий репродуктивний, інтелектуальний, економічний, соціальний, політичний та культурний потенціал суспільства. Сьогоднішні підлітки – це діти, які народилися у складний час початку 90-х років і живуть у добу стрімкого поширення ВІЛ/СНІДу. Зміни соціально-економічних умов у суспільстві наклали свій відбиток на здоров'я та соціалізацію дітей, зросла сімейна дезадаптація та збільшилась кількість сімей, які перебувають у критичному стані. Умови погіршення стану соматичного, психічного та репродуктивного здоров'я, а також поглиблення характерної для дітей та молоді психосоціальної дезадаптації призвели до розуміння важливості ролі соціальних факторів.

Дослідження виявили, що в системі первинної медико-санітарної допомоги педіатри, сімейні лікарі не можуть забезпечити та задовольнити всі медико-соціальні потреби підлітків. Досвід вказує на необхідність зміни відношення до охорони здоров'я підлітків та відповідно створення служб, що здатні вирішити проблеми ризикової поведінки сучасних підлітків. Такими службами покликані стати „Клініки, дружні до молоді” (далі КДМ), які мають надавати допомогу підліткам та молоді через розуміння їх проблем і спільний пошук шляхів їх вирішення задля зімни ризикової поведінки, збереження здоров'я та через підготовку персоналу, який вміє та має бажання працювати з дітьми підліткового віку та молоддю. КДМ мають відігравати значну роль у профілактиці ВІЛ/СНІДу і формуванні відповідальної поведінки серед підлітків та молоді до власного здоров'я.

Тим часом ВІЛ продовжує поширюватися в Україні рекордними темпами, що підтверджується річним приростом нових зареєстрованих випадків ВІЛ-інфекції на 10%, від 16078 у 2006 році до 17669 нових випадків ВІЛ-інфекції у 2007 році. Немає жодних доказів зупинення чи навіть уповільнення поширення ВІЛ. За прогнозами епідемія швидко зростатиме протягом наступних років. Отже, якщо ефективні заходи не будуть впроваджені негайно, епідемія може призвести до інфікування ВІЛ 820000 осіб (3.5% дорослого населення) до 2014 року. Це означатиме, що кількість випадків ВІЛ майже подвоїться. Також передбачається, що до 2014 року кількість смертей від СНІДу може досягти 300000 осіб. Якщо ці тенденції залишаться, існує значний ризик, що протягом наступних п’яти років в Україні розвинеться генералізована епідемія СНІДу з постійним зростанням нових випадків інфікування ВІЛ серед усього населення. Якщо це станеться, Україна буде першою країною індустріального світу, що не змогла стримати епідемію СНІДу, коли вона ще була сконцентрована серед груп високого ризику.

За визначенням ВООЗ „Підліток – це людина, яка вже не дитина, але ще не доросла”. Саме тому підлітки потребують допомоги, яка за формою відрізняється від допомоги, що надається дітям та дорослим. Накопичений досвід дозволяє стверджувати, що найефективніше вона може бути реалізована в закладах, які надають медико-соціальну допомогу, та відповідають вимогам, що пред’являються до „Клінік, дружніх до молоді”.

За матеріалами ЮНІСЕФ перші моделі служб, які працюють у профілактичному напрямку з підлітками, з 1972 року вже функціонували в США, з 1993 року в - Англії, Швеції та інших країнах. На сьогодні служби, які будують свою роботу на принципах дружнього підходу до молоді, створюються і працюють в різних країнах СНД (Росії, Молдові, Білорусі, Вірменії, Казахстані тощо).

КДМ не є альтернативою і не мають замінити для підлітків існуючі служби, наприклад дитячі поліклініки. Ці служби будуть доповнювати одна одну для досягнення єдиної мети – збереження здоров'я молодого покоління. КДМ можуть бути структурною частиною дитячих лікувально-профілактичних та соціальних закладів як відділення медико-соціальної допомоги підліткам.

З 1997 року розпочато співробітництво Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) та уряду України. З метою забезпечення сучасних підходів до надання медичної допомоги дітям підліткового віку у 1998 році було відкрито першу „Клініку, дружню до молоді” в м. Києві. У 2005-2006 роках створення КДМ було підтримано Міністерством охорони здоров'я України у рамках пілотного проекту за сприяння ЮНІСЕФ у 9 регіонах України: у містах Києві і Севастополі, Донецькій, Одеській, Полтавській, Чернігівській, Львівській, Запорізькій та Хмельницькій областях.

За даними методично-організаційного моніторингового центру на 01.09.10 вже створено та функціонує 77 КДМ у формі центрів, відділень або кабінетів у різних областях України

В Житомирській області функціонує дві „Клініки, дружніх до молоді” - у м. Житомирі та Новоград-Волинському.

Відкриття в Житомирській центральній районній лікарні - відділення медико-соціальних послуг, а саме „Клініки, дружньої до молоді” є першим закладом серед центральних районних лікарень області.

На Житомирщині відкрили „Клініку, дружню до молоді” (ФОТО), фото-1
На Житомирщині відкрили „Клініку, дружню до молоді” (ФОТО), фото-2
На Житомирщині відкрили „Клініку, дружню до молоді” (ФОТО), фото-3
На Житомирщині відкрили „Клініку, дружню до молоді” (ФОТО), фото-4
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...